Най-важна е температурата на пътниците от Доха, Москва и Истанбул (Обзор)
Мерят я на всеки кацнал у нас, тези с над 37° отиват под карантина във ВМА, “Св.Марина” във Варна или областната в Бургас. През отделен коридор ги извеждат от летището
Пътниците, кацащи от Москва, Истанбул и Доха, се следят най-стриктно на летищата у нас за наличие на коронавирус, като всеки с температура над 37°С ще се поставя под карантина в болница за 14 дни. За София това е ВМА, за Варна - “Света Марина”, а за Бургас - областната болница.
Това обяви министър Кирил Ананиев на летище София вчера, където лично представи мерките за ограничаване на вируса.
С един от тези полети са се прибрали и 6-има българи, работили по островите около Китай, но далеч от Ухан. Те са пристигнали в неделя във Варна, а при единия -
мъж на 43 г.,
е установена
повишена
температура и
зачервено гърло, заради което вече е под карантина в “Света Марина”. “В задоволително общо състояние е, няма температура и е без респираторни прояви”, казаха по-късно през деня от болницата.
Контрол се осъществява и на всички останали пристигащи у нас, но тези, които не са от рисковите места и се установи, че имат повишена температура, ще бъдат поставени под домашна карантина и следени от джипито и лекар инфекционист.
“Като се установи, че пасажерът е с температура, се отвежда в отделна стая, където попълва анкетен лист. Определя се неговото здравословно състояние - къде е пребивавал, дали има болки или други неразположения. Към анкетния лист има и брошура на български и английски, в която е описано какви са действията, които трябва да предприеме след това. Тези с температура се извеждат от летището през специална врата, а не през коридора, през който преминават другите пътници.
Отвън ги чака
линейка,
която ги отвежда в съответната болница”, обясни Ананиев.
Контролът става чрез термокамери, чиито показатели се следят на отделен екран. При температура над 37°С на екрана се появява зелен цвят и колкото е по-висока, толкова по-тъмнозелен става. До края на седмицата ще се сложи нова термокамера на летище Варна, сега там ползват мобилна апаратура.
Вчера заработи камерата на терминал 1 в София и в Бургас, поръчана е и една резервна за София. Предприети са всички възможни мерки, но е илюзия да се мисли, че по границата подобно заболяване може да бъде спряно. Летищният контрол е 20-25% ефективен, каза главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Най-много пречи, че още няма сигурност от кой животински вид тръгва вирусът, промени се и начинът на предаване - в началото трудно ставаше по въздушно-капков път, обясни той. “Вече има контактно-битово предаване, което означава, че може да обхване нашата страна и по друг начин”, каза доц. Кунчев.
Тестът на двамата студенти в Ухан, които си дойдоха през Франция, а оттам - със “Спартан”-а, е отрицателен. Ще им се направи повторен за проверка да не са се заразили по време на полета.
Окончателно е потвърдено и че жената, приета в Добрич на 28 януари, няма кунгфлу.