Машина на времето! 4.2.1997 г. Добрев върна мандата, избори на Великден

04.02.2020 05:00
На 4 февруари 1997 г. Николай Добрев и Георги Първанов връщат на Петър Стоянов мандата на БСП за съставяне на ново правителство.

4 февруари 1997 г. е денят на развръзката на една от най-големите политически кризи в новата история на България.

На власт е правителството на Жан Виденов и БСП, чието управление е съпътствано от куп скандали. Първо е смъртта на 14-те войници през август 1995 г., в деня на която като първа новина е показан премиерът как играе хоро.

Следва зърнената криза, после идват провалената икономическа политика и недоволството срещу повишените цени на парното.

Извършено е първото политическо убийство в най-новата ни история - на бившия премиер Андрей Луканов. Страната е в тежка обществено-политическа криза.

През есента на 1996 г. огромното недоволство от властта прераства в масови протести и уличен натиск.

Държавата е почти фалирала, изправена е пред хиперинфлация, след като за по-малко от два месеца в началото на 1997 г. цената на един щатски долар от 500 достига до 3000 лв. 19 бaнки фaлирaт - унищожени са спестяванията на мнозинството българи, но са стопени и дълговете на т.нар. кредитни милионери.

Кризата е толкова голяма, че на извънреден конгрес на БСП навръх Коледа - 21-23 декември, Жан Виденов подава оставка като премиер и лидер. В партията го наследява Георги Първанов. Дни по-късно извънредно се събира и 37-ото народно събрание, за да приеме оставката на кабинета.

На 8 януари 1997 г. групата на левицата в НС номинира за премиер в оставащия двегодишен парламентарен мандат вътрешния министър Николай Добрев. Два дни по-късно - на 10 януари, президентът Желю Желев, чийто мандат изтича на 21 януари, обаче отказва да даде на БСП мандат за съставяне на ново правителство. Опозицията в парламента обявява национална политическа стачка, призовава към гражданско неподчинение и организира протестно шествие срещу парламента. То завършва с обсада на сградата и с опит за погром и палеж.

Полицията и Вътрешни войски се намесват и със сила привечер разпръскват демонстрантите. Десетки са ранени. България е пред гражданска война.

На 28 януари новият президент Петър Стоянов връчва на Добрев мандат за съставяне на правителство. Той започва срещи с всички партии, с експерти и синдикати, за да направи широк експертен кабинет, но става ясно, че ресурсът на доверие към БСП и вътре, и извън страната е изчерпан. Петър Стоянов обявява, че само връщането на мандата може да успокои гнева на улицата. Лидерът на СДС Иван Костов предупреждава, че опозицията ще насочи целия си натиск върху Добрев, за да не може той да реализира втори кабинет на левицата.

Така на 4 февруари Добрев и Първанов отиват при президента с 2 папки, около които има много легенди, но и с решение да върнат мандата.

Което и правят. По-късно препотвърждават решението си и пред членовете на Консултативния съвет за национална сигурност, който Стоянов спешно събира още същия ден. КСНС завършва с подписване на декларация за национално съгласие между всички партии и споразумение за провеждане на предсрочни избори на 19 април. С това се слага край на кризата и продължителните масови протести.

БСП 3 дни

мисли как

да постъпи

Три дни в началото на февруари 1997 г. БСП провежда мъчителни заседания как да постъпи, за да излезе от кризата.

Николай Добрев е категоричен, че няма как да състави кабинет, че вътрешната и международната изолация на партията са факт. Предупреждава, че ако все пак успее да прокара правителство в парламента, то ще трябва да хвърли полицията срещу улицата.

Не така мислят обаче хардлайнерите в БСП, които настояват левицата да има втори кабинет. Червеният пленум притиска Добрев на всяка цена да сформира и да прокара правителство.

Софиянски въведе валутния борд и прати молбата за членство в НАТО

След връщането на мандата на БСП президентът Петър Стоянов разпуска 37-ото НС и насрочва предсрочните парламентарни избори. Така ситуацията в страната постепенно се успокоява.

На 12 февруари Стоянов назначава служебно правителство, оглавено от кмета на София Стефан Софиянски. Министрите му са политически дейци на СДС и безпартийни експерти. Мaкaр и нaдвишaвaйки прaвoмoщиятa cи, то зaпoчвa дълбoки реформи.

Основната му задача е не само да се успокои политическата обстановка в страната и да подготви изборите, но и да стабилизира спешно финансовата система и българския лев. Така първото решение на служебния кабинет на Софиянски е за въвеждане на валутен борд в България - още на 15 февруари.

Два дни по-късно правителството изпраща дo Брюкceл мoлбaтa нa Бългaрия зa члeнcтвo в НАТО. А през март възcтaнoвява cътрудничecтвoтo c МВФ.

Три месеца по-късно обстановката в страната е по-спокойна, инфлацията е 0,7%, а доларът се котира за около 1550 лева. Нa предсрочните парламентарни избори на 19 aприл Oбeдинeнитe дeмoкрaтични cили (CДC, Дeмoкрaтическaта пaртия, БЗНC, БCДП) печелят кaтeгoричнo c 52%. В новото 38-о НС десните вкарват 137 дeпутaти и имат пълно мнозинство.

Избрано е правителство на ОДС с премиер Иван Костов. Това е първото правителство след демократичните промени през 1989 г., което успява да изкара целия си 4-годишен мандат.

Добрев спечели улицата, но

за другарите е предател

На 4 февруари Николай Добрев печели хората по улиците, но губи другари. Заради решението си е нарочен за предател от много от съпартийците си. Те не могат да му простят, че предава доброволно властта в ръцете на СДС и не позволява на партията да довърши мандата си. Чуват се гласове да бъде изключен от партията. Остава редови член на БСП до смъртта си две години по-късно.

Други от От страната и света

Съдът решава дали да пусне Стефан Димитров от аферата "Митници"

Съдът решава окончателно дали да остави в ареста Стефан Димитров, замесен в аферата с агенция "Митници". Според прокуратурата, заедно с баща си Марин Димитров, бившата шефка на Агенцията Петя Банкова

Тир пламна край Симитли

Каросерия на тир гори на входа на Кресненското дефиле след Симитли в посока Кулата. За момента на мястото на инцидента няма пожарна, само екип на полицията

Съдът гледа мярката на мъжа, пребил до смърт жена до спирка в "Младост"

Софийския градски съд гледа мярката за задържане на 43-годишния мъж обвинен в убийството на 77-годишна жена в столичния квартал „Младост“. Случаят е от нощта след изборите

Само в "24 часа" на 31 октомври - Бизнесът очаква тежка зима, няма поръчки

Само в "24 часа" на 31 октомври четете: Богини и императрици върху мраморния фриз от Филипопол. Кои са те?  Фризьори и масажисти – ключови свидетели по делата за домашно насилие Утре шеф на

Вместо доброта - стратегическо използване на гнева за успех в кариерата

Добротата е страхотна, но няма потенциал да променя, твърди експертка по разрешаване на конфликти "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата

>