Кой срещу Нинова за лидер на БСП? Истинските играчи ще мълчат до 21.03. (Обзор)
Червените гласуват с обща бюлетина - кандидатите ще са по азбучен ред
За месец партията ще се води от Деница Златева или Владимир Москов
Кой ще се изправи срещу Корнелия Нинова в битката за лидер на БСП, ще е ясно на 21 март.
Това е срокът, до който червената ЦИК трябва да вземе решение за допускане до участие в избора на предложените от общинските и районните конференции кандидати и да обяви окончателния списък.
До момента с най-много номинации е самата Нинова. Местните структури са издигнали още около 10 имена, но досега
само Красимир
Янков е заявил
категорично
участието си
в изборите.
Сред останалите издигнати са зам.-шефът на БСП Кирил Добрев, зам.-шефът на червената парламентарна група Георги Свиленски, лидерът на БСП в София Калоян Паргов, Костадин Паскалев, Валери Жаблянов, кметът на Перник Станислав Владимиров, Атанас Мерджанов, Борислав Гуцанов, Георги Гергов. Те обаче още не са обявили публично дали ще се борят за първия стол на “Позитано” 20.
За да продължат в битката, трябва да отговарят на условията от устава и да бъдат одобрени от червената ЦИК, която ще прави проверката. Основното условие е кандидатът да има не по-малко от 8 г. партиен стаж, от които поне 4 като член на национален орган на БСП.
Всеки пожелал да е лидер трябва да притежава “висока професионална и политическа компетентност”, ръководен и организационен опит, да се радва на партийна и обществена приемливост. Подава се и декларация за съгласие по образец.
Окончателният списък с имената ще бъде обявен на партийния сайт, а
от 26 март
червените влизат
в предизборна
кампания
Всеки кандидат може да финансира кампанията си с лични средства и дарения от физически лица в размер до 10 минимални заплати за страната.
За времето на кампанията Нинова ще трябва да излезе в отпуск като лидер и да повери ръководството на БСП на някого от заместниците си. Ако и Кирил Добрев се включи в битката, то остават Владимир Москов или Деница Златева.
Самото гласуване ще е на 26 април, а за балотаж е предвидена датата 3 май.
Имената на всички кандидати ще бъдат изписани по азбучен ред в обща бяла бюлетина. Ще се създадат всички видове изборни комисии, които съществуват и в държавата по закон - ОИК, СИК, РИК.
Предложенията за председател се правят от основните партийни организации, като се представят в общинските и районните съвети на БСП до 10 февруари, а след одобрение оттам ще постъпват и в червената ЦИК. Номинации могат да правят и соцорганизациите в чужбина.
Централната комисия по провеждане на пряк вътрешнопартиен избор за председател на БСП заседава редовно всяка седмица от началото на 2020 г., съобщиха от “Позитано”. Вече е приета хронограмата за провеждането на вота и са утвърдени образците на 27 вида изборни книжа.