Кунгфлу зарази и петрола, свиват добиви, за да не падат цените
Котировките са на двегодишно дъно
Коронавирусът - кунгфлу, зарази и петрола. Търсенето на черното злато в Китай намаля с около 3 млн. барела на ден, което е около 20% от общото потребление, съобщи Bloomberg. Цените започнаха да падат, а отговорът на ОПЕК вероятно ще е свиване на добива.
Фючърсите на сорта “Брент” се понижиха с 48 цента, или с 0,9% до 56,14 долара за барел, след като загубиха близо 12% през януари, което е най-стръмният месечен спад от ноември 2018 г. насам. Фючърсите на WTI спаднаха с 24 цента до 51,32 долара за барел, след като по-рано в азиатската търговия достигнаха за момент 50,42. Цената на WTI през януари спадна с 15,6%, което е най-големият месечен спад от май миналата година. За месец цените са надолу с почти 12 долара. На 6 януари преминаха границата от 70 долара вследствие на напрежението между САЩ, Иран и Ирак.
Американската компания Citigroup прогнозира, че през следващото тримесечие цената на “Брент” ще спадне още до 47 долара, което би било двегодишно дъно.
Цените на дизела у нас също вече паднаха, като на някои бензиностанции той е под 2,30 лв. и средната цена е 2,28 лв. Това е намаление с около 5 стотинки за 10 дни.
Организацията на страните - производителки на петрол (ОПЕК), са готови да проведат извънредна техническа среща още тази седмица, твърди Wall Street Journal, позовавайки се на представители на организацията. Според тях Саудитска Арабия настоява за драстично, краткосрочно намаляване на производството на петрол, докато се стреми да отговори на въздействието на смъртоносния коронавирус в Китай върху търсенето на суров петрол. Обмисля се вариант да се договори колективно намаляване от 500 хил. барела на ден, докато кризата не приключи, или саудитците да съкратят временно производството си с 1 млн. барела дневно.
Спадът в търсенето на петрола е най-внезапният след атаките на 11 септември 2001 г., а и най-големият след финансовата криза от 2008-2009 г.
По принцип по това време на годината търсенето е голямо. То се увеличава покрай празнуването на китайската Нова година. След като авиокомпаниите обаче отмениха полетите си до азиатската държава, котировките се понижиха за четвърта поредна седмица. В същото време доставките на петрол към Китай бяха прекъснати и най-големите местни рафинерии намалиха производството си.
Централната банка на Китай обеща, че ще вложи повече ликвидност, за да подпомогне икономиката си и да използва различни инструменти на паричната политика, за да помогне да бъде намалено въздействието на вируса върху икономиката.