И за Румен Радев да прави партия, е “въпрос на негово решение”, което май е “да”
Румен Радев мисли за своя партия, преди да са изтекли последните две години от президентския му мандат.
За 3 години 3 пъти се сменя посоката на бъдещето на президента: първо бе категоричен, че правомощията му правят институцията силна, после допусна да подкрепи нечий нов проект, сега “всичко било на масата”
Това се разбра от тв изява в БНТ на новия му шеф на кабинета Калоян Методиев, който отговори кое е по-вероятно - втори мандат или партия, така: “Всичко е на масата. Не мога да спекулирам с подобна хипотеза - всичко е вероятно и всичко е невероятно. Въпрос на негово решение. В политиката нито една опция не се отхвърля автоматично, всички сценарии трябва да се разглеждат, има подобно настроение, търсят се различни алтернативи и това нещо е в сферата на обсъжданията”.
Всичко това Методиев изговори като политолог, а не като член на президентската администрация.
Това е третата смяна на позицията на Радев от момента, в който влезе на “Дондуков” 2. Точно две години по-рано на въпрос на “24 часа” дали ще прави партия, отговори: “Президентската институция е силна с правомощията си по конституция. Нямам никакво намерение да създавам самостоятелен политически субект.”
В края на втората година от мандата вече допусна да даде подкрепа за нов субект, “ако той отстоява ценности като законност, справедливост и суверенитет и работи за модернизацията на България.”
Така след Георги Първанов и Радев се оглежда за партиен електорат. Разликата е, че първият, преди да влезе в президентството, бе лидер на БСП, а вторият оглавяваше военновъздушните сили, откъдето е основната част на най-близкия му екип. (Виж как се разви партията на Първанов по-долу.)
За узряване на партийното решение на Радев, регистрирано от политолога Методиев, очевидно допринесе и избухналият скандал в деня, в който президентът отчете 3-ата си година. Първо главният прокурор Иван Гешев попита Конституционния съд недосегаем ли е държавният глава и може ли да бъде разследван за стари проблеми. После бяха пуснати записите на разговори с шефа на ВВС с мъж, за когото се предполага, че е настоящият президент. Темата е известна - проблеми около назначението на Десислава Радева, която по това време е само близка на пилота Радев.
Калоян Методиев, вече в ролята си на началник на президентския кабинет, отчете, че този скандал не е нанесъл имиджови проблеми на президента, защото той бил влязъл в ролята на жертва. “На човек, който е атакуван заради принципни позиции, а не заради нещо съществено и форсмажорно”, бе коментарът на Методиев. Според него ставало въпрос за административно-трудов казус назад в миналото. За началника на президентския кабинет било ясно, че е подслушван държавният глава, което пък било недопустимо.
Първанов с проект след сблъсъка с протежето си Станишев като премиер
Единственият президент у нас, направил партия, засега е Георги Първанов. Формацията му АБВ е на политическата сцена 8-а година, макар че Първанов се оттегли от формалното ѝ ръководство. АБВ при второто правителство на Борисов бе част от широка коалиция, с хора на високи позиции. Насред мандата я напусна.
Движението АБВ бе регистрирано като партия 2 г. след изтичането на втория мандат на Първанов и след противоречия с премиера Станишев, някога протеже на Първанов в БСП.
Движението АБВ се яви с отделна листа на евровота начело с Калфин през март 2014 г., което предизвика изключването на лицата му от БСП. Същата година Първанов регистрира Алтернатива за българско възраждане (АБВ) като партия, тя успя да влезе в парламента. Сега е извън, но на местния вот 2019 се похвали с 30 избрани кметове с нейна подкрепа, сред които районните в София на “Изток” и Панчарево и този на Батак.