Може ли да си ваксиниран и пак да се разболееш от морбили?
Д-р Диляра Маринова, Катедра по инфекциозни болести на ВМА, отговаря на въпроса на читателка на в. "24 часа":
Морбили е остро протичащо и силно заразно инфекциозно заболяване, причиняващо се от вирус, което се характеризира с висока температура (треска), хрема, кашлица, зачервяване на очите и разпространяващ се кожен обрив от главата към краката, като първо се появява по лицето и врата. Вирусната инфекция при морбили засяга предимно дихателната система и е потенциално сериозно заболяване.
Морбили вирусът се разпространява лесно.
Периодът от първия контакт с вируса (със заразения човек или носител на вируса) до изявата на първите симптоми на болестта се нарича инкубационен период. За инфекцията с морбили инкубационният период е 1-2 седмици (7-14 дни). Обривът обикновено се появява около 14 дни след заразяването. Болният от морбили е потенциално заразен и опасен и може да предава вируса от 1 до 2 дни преди появата на първите симптоми до пълното изчезване на обрива.
Основното средство за профилактика на заболяването е приложението на живата противоморбилна ваксина. У нас се прилага триваксина (морбили-паротит-рубеола) на 13 месеца, с реимунизация на 12 години. Прилагането на тази ваксина е включено в задължителния имунизационен календар на Република България. При поява на заболели от морбили задължителна предпазна мярка е изолацията на болните в домашна или болнична обстановка.
Серонегативни (без имунитет срещу морбили) възрастни също могат да се ваксинират. Имунитет след ваксинация се изгражда от две до четири седмици след имунизация. За ваксинирани няма опасност при контакт с болни от морбили дори и само седмица след ваксината.