Градските периферии са новите играчи на картата на бизнеса
Областите с все по-разнообразен профил - Смолян и Габрово отличници в образованието, Велико Търново - по заетост, традиционните сектори се насочват към Плевен, Хасково, Кърджали, Враца
Кои са икономическите местни лидери на картата на България според новото проучване “Регионални профили”.
Бурното развитие на икономическите центрове - София, следвана от Пловдив и Варна, се прехвърля и на перифериите около тях. Например София - област, която приютява индустриалните зони на столицата (една от тях е Божурище).
От една година София-област бележи ръст в произведената продукция (вече е на второ място) в заетостта, а по БВП е на трета позиция. В големия център - София, безработица почти няма и затова ефектът се разширява към периферията, която дърпа напред.
От гледна точка на вложените инвестиции по градове разликата не е драстична. Но
разликата идва
от чуждия
капитал,
който в голяма степен е фокусиран в тези центрове и носи резултат. Например в София натрупаните чужди инвестиции през годините са общо 12 млрд. евро, докато в центрове като Пловдив, Варна, Бургас те са около 2 милиарда евро, или около 6 пъти по-малко. А има области, където чуждите инвестиции падат под 1 милиард евро.
На пазара на труда въпреки рекордната заетост има примери на изоставане, като Монтана. Най-високата заетост в момента е във Велико Търново. Виждаме следната
логика на
растежа
По-големите центрове успяват да се възползват от трансформацията на икономиката - от ниско- към високотехнологичен труд. А вторичните центрове по-скоро се възползват от прехвърлянето на нискотехнологични производства към тях - такива например са Хасково и Кърджали, където инвестицията е от автомобилната индустрия, но изисква нискотехнологичен труд съответно с ниски разходи. Такива процеси - на привличане на традиционни сектори с по-ниска добавена стойност, текат и в Плевен и Враца.
Стара Загора дърпа напред и изпреварва по БВП на глава от населението градове като Пловдив, Бургас и Варна заради големия енергиен комплекс там.
В тази област се оформя център с 3-4 полюса на влияние и с добър потенциал. Областният център е с добра индустрия, но имаме и Гълъбово и Раднево с енергийните компании, както и Казанлък - една от най-големите общини. Близостта на Пловдив и Бургас и магистрала “Тракия” усилват потенциала на Стара Загора.
На картата на България по различни показатели виждаме много и различни местни лидери.
По обхват на училищната система Габрово е на първо място с 95%. Областта, в която повтарящите и отпадналите ученици са най-малко, е Смолян. А по брой студенти Варна и Велико Търново са сравними със София.
Да видим как е разпределен ръстът в информационните технологии. Пловдив и Варна особено в последната година придобиха потенциал за нова заетост в сектора заради многото университети и млади хора, включително и чужденци.
Други области трябва обаче да се борят да получат инвестиции във високотехнологична промишленост - Габрово, Пловдив.
Следваща група области може да заложат на традиционни производства с ниска цена на труда - Хасково, Кърджали, Плевен, Враца.