Красимир Вълчев: 1500 учители ще бъдат обучени как да оценяват на матурата след 4 клас

31.01.2020 13:05 Митьо Маринов
Красимир Вълчев СНИМКА: Архив

В началото на втория срок е предвидено обучение на 1500 учители от цялата страна за начина на оценяване на двата изпита от националното външно оценяване след 4 клас, каза министърът на образованието Красимир Вълчев на петъчния парламентарен контрол в НС.

Всички четвъртокласници да бъдат оценени при равни условия на външното оценявяне. Това е причината диктовката по матурата по Български език и литература да е на аудио запис. Ще бъдат спазени всички международни стандарти за провеждането на изпити, увери министърът Вълчев.

Оценяването на задачите с отворен отговор ще се оценяват електронно и дистанционно от учители от цялата страна. При непредвидени ситуации диктовката ще може да се чете и от учител, каза още министърът на образованието.

Диктовката ще бъде съобразена с нивото на учениците, записът ще е с ясна дикция, няма да се изисква поставянето на пунктуационни знаци, които не са учени от учениците, успокои родители и учители Вълчев.

Предвидена е среща от голям формат с учители на 7 февруари. Външното оценяване трябва да бъде ориентирано към умения и ще изисква по-малко заучаване, обясни министърът на образованието.

Диктовката от записи ще бъде изчетена веднъж изцяло, а после на смислови части, ще бъде повтаряна бавно. На записа ще са поставени пунктуационните знаци, които ще трябва да бъдат поставени, поясни Вълчев.

Той говори и по темата за увеличаването на броя на студентите в специалностите с недостиг.

От 58 хил. на 43 хил. са намалели приетите студенти за последните 4 години, като най-голямото намаление е с близо 60% в сферата на юридическите науки, отчете той.

Имаме демографско намаляване на кандидат студентите. В следващите 10 г. ще имаме недостиг по всички професионални сектори, прогнозира Вълчев.

От 400 на 2000 бройки са увеличени в последните няколко години студентите от историческите ни диаспори, за които България осигурява прием в български университети. Запълват се около 1100 бройки. Близо 3 пъти е увеличена стипендията за този тип студенти от историческите ни диаспори от Албания, Молдова и д-р. страни. Предвижда се те да не плащат университетски такси, каза Красимир Вълчев и добави, че са планирани информационни кампании в тези региони, където живеят етнически българчета, както и в близо 300 неделни училища в чужбина.

Вълчев отбеляза, че за центрове за специална образователна подкрепа

в МОН не са постъпивали сигнали. При конкретни сигнали поемам ангажимент за проверка категоричен беше образователният министър В момента в този тип центрове са 42, като 8 са общински, а към 24 от тях има общежития.

Други от От страната и света

Украинка се оплаква от посланика ни в Киев

Тежки обвинения към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът

Павела Митова: Не гарантираме, че Силви Кирилов няма да бъде служебен премиер

„Няма да гарантираме, че ако Силви Кирилов бъде избран за председател на парламента, няма да бъде номиниран за служебен премиер". Това заяви депутатът от ИТН Павела Митова пред NOVA NEWS

Катастрофа затруднява движението по пътя Стара Загора - Казанлък

Движението по пътя от Стара Загора за Казанлък в района на Стара Загора е затруднено заради катастрофа, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ)

Атанас Зафиров: Младите са надеждата и моторът на левицата

На конференцията на Младежкото обединение на БСП председателят на БСП-Обединена левица Атанас Зафиров изрази своята признателност към младите социалисти и подчерта тяхната ключова роля за бъдещето на

Александър Симидчиев от "Да, България" за офертата на ГЕРБ: Принципи преди имена

Това, което се случва в България, в момента е, че една личност в България е овладяла значителна част от ключови институции, които отговарят за върховенството на правото

>