Баби чакат година за старчески дом, дядовците - наполовина (снимки)
Устройват им занимания с танци и трудотерапия, имат дори фризьор
6-7 месеца чакат възрастни мъже, за да станат обитатели но дома за стари хора "Св. Василий Велики". За разлика на бабите им трябва минимум година, за да се уредят.
"Жените живеят по-дълго и затова местата за тях се освобождават по-бавно", обясни Марина Петрова, която от 12 г. се грижи за хората в социалното заведение. По думите й списъкът на кандидатите е дълъг. За да попаднат в заведението, трябва да са навършили пенсионна възраст и да не страдат от деменция.
В момента най-големия старчески дом в Пловдив са настанени - 76 мъже и 120 жени. За тях се грижат 80 души персонал.
"При нас идват здрави хора. Те не са лишени от нищо. Освен хранене по 3 пъти на ден, за тях се организират развлекателни събития като трудотерапия, беседи, танци, киновечери. На разположение има хирург, медицинска сестра, рехабилитатор и стоматолог и дори фризьор. Тези услуги са напълно безплатни. Познавам всички хора тук по име и съм привързана към тях", добавя Петрова.
Директорката Нина Христова твърди, че обитателите са с различни претенции, затова подходът бил индивидуален. "Има такива, които искат да са в единични стаи. Други пък предпочитат двойни заради компанията. Опитваме се да угодим на всеки. Често настаняваме и семейни двойки. Недостиг на служители има, но сега се справяме", посочва Христова.
Обитателите плащат на заведението 70% от пенсията си, но таксата не може да надвишава 140 лева. В частните старчески домове тарифата тръгва от 800 лв., посочват от персонала.
Рекордьор по най-дълъг престой в "Св. Василий Велики" е 98-годишната баба Еленка. Тя е прекарала 20 г. в дома. Най-младите обитатели са 69-годишни.
В последните дни са приети двама приятели. Те пожелали да ги настанят в обща стая. "Цял живот сме заедно. Другари сме от деца, после бяхме колеги, а сега ще сме "съкафезници". Обичам го повече от покойната ми жена", смее се единият от мъжете.