Два "покойни" спътника се разминаха "на косъм" от сблъсък над САЩ

30.01.2020 11:07

Два излезли от употреба спътника се разминаха "на косъм" от сблъсък, след като експерти предупредиха, че те могат да се ударят с комбинирана скорост от 53 000 километра в час, изхвърляйки в пространството хиляди отломки, предаде Франс прес, цитирана от БТА. 

Спътниците - революционен международен космически телескоп и експериментален сателит на американските ВВС, носещи се в противоположни орбити и рискуващи да се ударят челно с висока скорост, "се разминаха без инцидент", отбелязва говорител на Американското космическо командване.

Пътищата на двата сателита са се пресекли малко преди полунощ по Гринуич в сряда на около 900 километра над град Питсбърг, САЩ, след като по-рано експерти предупредиха, че вероятността от сблъсък е между един и пет процента - висок риск според космическите стандарти.

Сблъсъците между големи сателити с изключително висока скорост, макар и редки, са опасни, тъй като отломките могат да унищожат или повредят активните спътници.

След подобен сблъсък през 2009 г. между активния комуникационен сателит Иридиум 33 и изведения от експлоатация руски сателит Космос 2251, хиляда фрагмента с големина над 10 сантиметра попаднаха в нискоземна орбита.

Космическият телескоп IRAS - съвместен проект на НАСА, Великобритания и Нидерландия, е изстрелян през 1983 г. Мисията му продължава само 10 месеца. Теглото на телескопа с размерите на камион, според данни на Европейската космическа агенция (ЕКА), е един тон.

Експерименталният сателит GGSE-4, изстрелян от американските ВВС през 1967 г., тежи едва 85 килограма. За сметка на това спътникът има необичайна форма - широк е само 60 сантиметра, но е дълъг 18 метра, и лети вертикално.

Ако двата сателита се бяха ударили, резултатът щеше да е 1000 отломки с големина над 10 сантиметра и над 12 000 фрагмента с големина над един сантиметър, отбелязват специалисти по астродинамика.

Сателитните оператори постоянно трябва да изчисляват риска от сблъсък с над 26 000 обекта, каталогизирани в нискоземна орбита, и редовно да коригират траекториите на спътниците, което в случая с "покойни" апарати е невъзможно.

Други от От страната и света

Чистят посред нощ пътя към Витоша, затворено е за движение до утре

При силен снеговалеж е възможно ограничения да има и утре Пътищата в природен парк "Витоша" – кв. "Драгалевци" – хижа "Алеко" и кв. "Бояна" – местност "Златните мостове" да бъдат затворени за

Над 170 хил. декара у нас са изгорели през изминалото лято

Над 170 хиляди декара горски територии у нас са опустошени от пожарите през отминалото лято. Това показват данните на земеделското министерство. В сравнение с 2023 година

ГЕРБ не са канили отново ДБ на разговорите, срещали са се обаче с АПС

Покана за възобновяване на разговорите с „Демократична България" не е изпращана, но в края на седмицата е имало среща с "Алианс за права и свободи", пише bTV

Бебе на 10 месеца сред 9000 участници на кукерския фестивал в Симитли

От ранни зори до късна доба, десетки групи представиха традиции от цяла България в първия ден на кукерския фестивал „Симитлия – Древната земя на кукерите"

Симеон Дянков: САЩ санкционира собственика и главният изпълнителен директор на „Лукойл” в Бургас

САЩ наложиха санкции върху фирми и лица, сред които са мажоритарния собственик на „Лукойл" – Юсуф Алекперов и главният изпълнителен директор Вадим Воробьов

>