Лондон ще дава визи на чужденци и със заплата под 30 000 паунда
Българи разпродават покъщнина и коли, заминават си
Правителството в Лондон ще трябва да свали прага от 30 000 паунда годишна заплата, който се изисква за получаване на британска виза, за да не изпадне в криза за медицински и учителски персонал, след като напусне ЕС. Това показват анализите на Консултативния комитет по миграция, който подпомага работата на вътрешното министерство.
Според неговите експерти сумата трябва да бъде намалена с 4000 паунда и да падне поне до 25 600 паунда, за да може да се разчита на хора от търсени професии като учители и медицински сестри, които обаче са по-ниско платени. В момента Великобритания разчита на много европейци, за да задоволи търсенето на кадри в здравеопазването и образованието, и това става без проблем заради свободното движение на хора в ЕС. От догодина обаче на тях също ще им трябват визи, както на всички останали чужденци, за да се трудят в Обединеното кралство.
От имиграционния комитет смятат, че предлаганата от правителството нова визова система, основаваща се на точков механизъм, ще намали икономическия растеж. “Най-голямо въздействие ще има в секторите с ниско заплащане и правителството трябва да е ясно за плановете си за имиграция на работници с по-ниска квалификация”, казва професор Алън Манинг, председател на консултативния орган. Ако се създават трудности и бариери за нискоквалифицирани работници, това ще се отрази и на социалните услуги, от които все повече има нужда застаряващото население на Обединеното кралство.
Междувременно Струмен Паунов, който живeе във Великобритания от 16 години и има консултантска фирма, разказа пред БНР, че много сънародници са притеснени от неяснотите, свързани с Брекзит, и напускат страната. “От два-три месеца забелязвам, че българите разпродават покъщнина и коли, което значи, че голяма част от тях си тръгват. Освен това говорим с компании, които пренасят стоки на българите между Великобритания и България, и тировете са доволно пълни. Има някакво движение към България. Не можем да кажем, че няма хора, които си тръгват”, обясни Паунов.