Милка Христова: Подкрепяме доклада за решаване на водната криза в Перник, но ще търсим политическа отговорност
Съществува много сериозно разминаване между това, което тримата министри искат от СОС в писмото си и онова, което двамата вносители предлагат на общинските съветници за гласуване, заяви зам.-председателят на СОС от БСП
Групата на БСП в Столичния общински съвет ще подкрепи Доклада за предприемане на действия за осигуряване на допълнително водоснабдяване на град Перник чрез водоснабдителната система на Столична община, но си запазва правото да търси политическа отговорност по всички въпроси, на които управляващите не дадоха задоволителни или никакви отговори. Това заяви заместник-председателят на СОС от БСП Милка Христова след днешното съвместно заседание на три от комисиите - по инженерна инфраструктура и енергийно планиране, финанси и бюждет и икономика и собственост.
"Първата неприятна изненада за нас в този доклад беше липсата на кмета Фандъкова като вносител, коментира Милка Христова. - Още от началото на този казус се говореше, че страна по всички тези взаимоотношения ще бъде кметът на Столична община, че тя ще внесе доклад, а СОС ще го гласува. А се оказа, че този доклад го внасят двама общински съветници. Да, те са председатели на две комисии, но дори това не е отразено в доклада. А кметът никъде не фигурира. Това е от години познатата ни практика Йорданка Фандъкова да не слага подписа си под доклади, когато става въпрос за решаване на тежки проблеми с неизвестен край. Елементарен похват за отказ от поемане на отговорност при решения с неизвестни обществени последици".
По време на съвместното заседание на трите комисии Милка Христова отбеляза много пропуски и забележки в предложения за гласуване на извънредната сесия на СОС във вторник от 10,00 часа доклад.
"Съществува много сериозно разминаване между това, което тримата министри искат от СОС в писмото си и онова, което двамата вносители предлагат на общинските съветници за гласуване чрез доклада, коментира тя. - В протокол №3 от 23 януари 2020 година по точка 28 е взето решение министрите на икономиката, на регионалното развитие и благоустройството и на околната среда да отправят искане до СОС да разгледа възможността за възмездно преминаване на водни количества в размер на 300 литра в секунда през водоснабдителната мрежа на София, които са необходими за справяне с кризата в Перник. Същото се иска и в писмо от 24 януари. Във внесения доклад от двамата общински съветници се твърди, че предлаганите решения, които СОС трябва да приеме утре, са на базата на тези две писма. Но! В точка 1 от проекта за решение ни се предлага да се гласува възмездно отпускане на водни количества от водоснабдителната система на София към тази на Перник. Това на практика означава, че става дума за сключване на договор между "Софийска вода" и ВиК-Перник, по силата на който "Софийска вода" ще продаде на ВиК-Перник определено количество вода, чиято цена ще бъде определена от КЕВР. На всеки грамотен гражданин веднага му става ясно, че онова, което иска Министерски съвет е осигуряване на преминаване - това представлява вид сервитутно право - а в предлагания за гласуване от СОС доклад става дума за търговска сделка. А от това следват много въпроси. Те са свързани с начина на формиране на цената на водата, на разходите, включени в тази цена и кой ще я плаща. Защото от една страна в решението се казва, че държавата ще поеме всички разходи не само по изграждането на помпената станция и трасето, но и по осигуряването на водоподаването. В решението обаче, което ни предлагат - което по същество представлява да одобрим сключването на търговски договор между двете водоснабдителни дружества - изобщо не става ясно какво ще е участието на държавата в оперативните разходи, свързани с водоподаването".
Милка Христова добави също, че в момента ВиК-Перник не е в добро финансово състояние и дори е във фалит. "Подаването на вода от страна на "Софийска вода" вероятно няма да може да бъде платено. Оттук изниква въпроса кой ще поеме тези неразплатени разходи и на практика - щети за "Софийска вода", коментира още Милка Христова. - Съществува твърде голяма вероятност всичките оперативни разходи по поддръжката на рилския водопровод, по евентуалните повреди, както и тези, свързани с водоподаването да се поемат от гражданите на София. Или поне към този момент не съществува гаранция, че това няма да се случи".
Милка Христова добави, че има още много въпроси, които възникват от така предложения за гласуване доклад от страна на двамата общински съветници от ГЕРБ. "С колегите от групата на БСП имаме предложения, които ще повторим и на сесията на СОС във вторник, каза тя. - Надяваме се да бъдем чути. В противен случай, въпреки че ще подкрепим доклада вероятно еднозначно тъй като става въпрос за хуманитарна криза, разразяваща се на 20 км от София, ще си запазим правото по всички въпроси, които поставихме и не срещнахме адекватна ответна реакция, да търсим политическа отговорност от отказалите да я поемат".