Барние: Има риск от срив в търговията между ЕС и Лондон след Брекзит
Главният преговарящ на Европейския съюз за Брекзит Мишел Барние предупреди днес за риска от рязък срив в търговията между Обединеното кралство и общността, ако двете страни не успеят да тази година да се договорят за бъдещите си отношения след напускането на Лондон, предаде Франс прес.
"Първият етап вече завърши и трябва отново да изграждаме всичко", заяви Барние четири дни преди развода, на пресконференция в ирландската столица, където се срещна с ирландския премиер Лио Варадкар.
"В края на годината, ако не сме се договорили, няма да имаме обичайната рутина и статуквото", каза Барние и изтъкна, че "трябва да се изправим пред риска да се озовем ръба на пропастта, особено по отношение на търговията", цитира думите му БТА.
При липса на търговско споразумение, икономическите отношения между Брюксел и Лондон ще се уреждат от правилата на Световната търговска организация, които са много по-неизгодни, защото определят мита за стоките.
Барние подчерта също, че двете страни разполагат с "много малко време", за да се справят по време на преходния период до края на 2020 г., както иска британският премиер Борис Джонсън. Освен за търговските си отношения, двете страни ще трябва да се споразумеят за сферите на сигурността, енергетиката, риболова и транспорта.
Преговарящият от името на ЕС каза, че идния понеделник ще представи проект на мандат за преговори на държавите членки, след споразумението за развода, което урежда условията за раздялата. Според европейски служители, европейският мандат ще трябва да бъде одобрен на министерско ниво до 25 февруари, което ще позволи на преговорите да започнат около 1 март.
В реч, която трябва да произнесе в началото на февруари, Борис Джонсън, трябва да представи амбициите си за постигане на споразумение за свобода търговия от същия тип, като наскоро подписаното между ЕС и Канада, без привеждане в съответствие с европейските правила.
Барние обаче припомни, че "нивото на достъп" до единния европейски пазар, от който британските стоки ще се възползват, ще е "пропорционално" на степента на привеждане на Обединеното кралство в съответствие с европейските правила, "особено правилата в областта на държавните помощи".
Премиерът на Ирландия смята, че ЕС ще започне преговорите "от много силна позиция".
Варадкар изтъкна, че ще се наложи да се извършват някои проверки на стоки, идващи от Великобритания за Северна Ирландия, въпреки непрекъснатото настояване на Джонсън, че това няма е необходимо, предаде Ройтерс.