България и Кипър може да предложат общ туристически продукт
Парламентарният диалог между България и Кипър е много важна предпоставка за развитието на двустранните отношения. Това подчерта председателят на Народното събрание Цвета Караянчева пред външния министър на Кипър.
Задълбочаването на парламентарния диалог между България и Кипър ще помогне за развитието на двустранните отношения в много области. Това беше общото мнение на председателя на Народното събрание Цвета Караянчева и министъра на външните работи на Кипър Никос Христодулидис.
Кипърският външен министър е на посещение в България по покана на вицепремиера и министър на външните работи Екатерина Захариева.
Цвета Караянчева отбеляза традиционно добрите двустранни отношения между България и Кипър и подчерта, че неизползван потенциал за развитие на връзките ни има в областите икономика и туризъм. Би следвало да се обсъдят възможностите България и Кипър да предлагат общ туристически продукт, подчерта председателят на Народното събрание. Цвета Караянчева посочи, че България има много и различни природни дадености и може да предложи разнообразен и качествен туристически продукт.
Министърът на външните работи на Кипър Никос Христодулидис подчерта, че между двете държави има отлични двустранни отношения, като акцентира върху възможностите за засилване на парламентарното сътрудничество. Като области от взаимен интерес той открои енергетиката, туризма, образованието и търговията. България и Кипър имат голямо предимство, че и двете страни са в Европейския съюз. Трябва да работим заедно и смятам, че бихме постигнали много добри резултати, добави Никос Христодулидис.
Председателят на Народното събрание и кипърският външен министър бяха единодушни, че ЕС е изправен пред редица предизвикателства. На разговора беше подчертано, че и двете страни подкрепят усилията на страните от Западните Балкани за присъединяване към ЕС. За България това е изключително важна тема и ние ще продължим да подпомагаме тези страни и да пледираме постигнатото от тях в реформите да бъде отчитано, подчерта Цвета Караянчева. Ако ЕС не изпълни поетите обещания, съществува вероятност тези страни да бъдат разочаровани и процесите на реформи да спрат, добави още кипърският външен министър.