Скъп ток вдигна вноса с 66 на сто

21.01.2020 20:56 Марияна Бойкова

Борсовите цени у нас

от 1 до 20 януари средно

са 54,86 евро за

мегаватчас при по-ниски

в Унгария, Турция,

Румъния и Сърбия

Скъпият ток на борсата у нас отвори вноса от съседни страни и от Унгария. Справка на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) за периода 1 - 19 януари 2020 г. показва увеличение на електроенергията, доставена у нас с 66,15% в сравнение със същия период на 2019 г. Внесени са 313 878 мегаватчаса.

Износът на ток

бележи спад от

34,23% в

сравнение с

първите 19 дни

на 2019 г.

Средните цени у нас от 1 до 20 януари на базовата електроенергия са 54,86 евро за мегаватчас. За сравнение: в Румъния са били 52,40 евро, в Унгария - 52,67, в Сърбия - 53,69. В Турция средната цена е 47,76 евро, по-ниска е заради волативността (нестабилността - б .р.) на турската лира.

Търговци казват, че най-много електроенергия в момента се внася от южната ни съседка. Най-после пазар, реагираха от бранша.

Очертава се България да държи най-високите цени в региона за целия януари, прогнозират търговци на ток. Българските централи или държат високи цени, или затварят, коментират търговци, заяви Соня Кадиева, председател на Асоциацията на търговците на ток.

Изключение прави Гърция, която е с по-високи цени. За там износът от България продължава, тъй като капацитетът за мрежата, който се плаща, е скъп и не си струва да не се използва.

От Електроенергийния системен оператор заявиха, че ръстът на вноса е един път заради по-ниските цени в региона, но и заради пазарното обединение на румънската граница на платформата за търговия “в рамките на деня”. Работи се усилено и за пазарното обединение на платформата “ден напред”, което съвсем ще отвори търговията и ще окаже влияние на цените и на българската борса.

И на 21 януари борсата затвори търговията на платформата “ден напред” с доставка 22 януари с цена за базова енергия (1 - 24 ч) 113,98 лв. за мегаватчас, или за 56,99 евро, за пикова енергия (9-20 ч) 124,23 лв. и след пика ( 1-8 ч и 21-24 ч) на 103,74 лв.

Данните на ЕСО показват още, че са произведени 2 433 398 мегаватчаса, а са потребени 2 470 547, което означава, че

потреблението

е по-голямо от

това, което

българските

централи са

произвели

Спадът в производството е 14,97 на сто, а на потребената у нас електроенергия - 6,06 на сто.

С 13,8 на сто е спадът и в производството на базовите централи, тецовете и АЕЦ “Козлодуй”. Големите веита пък имат ръст от 18 на сто. С 48,6% по-малко ток са произвели големите вецове. Заради засушаването те отдавна се контролират и производството им е намаляло, защото се пази водата в язовирите.

Други от От страната и света

Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка

Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена  бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в

Паднал бор блокира влакове в Искърското дефиле

Влаковете, които преминават през Искърското дефиле в района на гара Елисейна, временно бяха блокирани в късния следобед. Причината беше огромен бор, паднал върху контактната мрежа в района

Зацикляне: 6-и (засега) опит за председател – за Деня на благодарността (Обзор)

Борисов с първа реч от трибуната в новия парламент, шегува се как намерил 94-годишен за водач на листа, за да има доайен за шеф на следващия Асен Василев си говори с ДБ през медиите

Димитър Главчев: Пълното ни приемане в Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми

Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панорама“ по БНТ

Австрия склони, пуска ни в Шенген и по суша от 2025 г., но само с Гърция (Обзор)

Граничният контрол с Румъния остава за поне 6 месеца Австрия най-накрая се съгласи да пусне България и Румъния в сухопътен Шенген, като се очаква да влезем напълно в свободната зона за движение в ЕС

>