Даниела Манолова: Радикални мерки за заплатите в БНР
Когато приемат България в НАТО, Даниела Манолова се оказва на мястото на събитието по случайност и започва да предава за БНР. След месеци получава хонорар за репортажите си - 3 пъти по 2 лева.
"Трябват радикални мерки за заплатите и хонорарите в БНР, някои от които са обидно ниски. Това са финансови рестрикции, които блокират таланта", обяви пред СЕМ драматуржката от радиотеатъра Даниела Манолова, която е кандидат за генерален директор на БНР.
В представянето си тя неколкократно се връщаше към финансирането на БНР, след като се оказа, че всички въпроси от представителите на радиото са само за ниските заплати - има такива по 680 лева.
Манолова е на мнение, че държавната субсидия трябва да е процент от БВП или от лицензионни такси, които биха осигурили по-голяма стабилност и независимост на БНР.
Според Манолова, есенната криза в БНР със спирането на "Хоризонт" е показала колко уязвими са обществените медии. Именно заради кризата тя е променила приоритетите си в концепцията, тъй като се явява за втори път на конкурса. Сега основните й цели са да превърне БНР в модерна и независима медия и да я адаптира към дигиталния медиен пейзаж. За да се случи, БНР трябва публично да заяви позицията си за обществените задачи, които има да изпълнява. Трябва да го направи чрез публично събитие - конференция, на която да декларира независимостта си.
"Не си ли независим от теб няма нужда", каза Манолова.
Целите й са паралелно развитие на програмите на БНР, висококачествено аудио, стратегия за дигитална трансформация, собствени мобилни приложения и дългосрочна стратегия към децата. За съдържанието най-важно е връщането на доверието в радиото.
За втори път концепцията на Даниела Манолова се отличи със своята задълбоченост и интелигентност.