В следващите години пазарната стойност на „Алибаба" може да надхвърли 1 трилион долара
Експерти очакват, китайски технологични гиганти, предимно „Алибаба" и може би „Тенсент", да станат в следващите няколко години членове на клуба компаниите с пазарна капитализация от 1 трилион долара, където в момента са американските „Майкрософт", „Епъл" и „Алфабет" (собственикът на „Гугъл"), предаде "Радио Китай".
В момента „Алибаба" е шестата най-високо оценявана компания в света с пазарна оценка от над 610 милиарда долара, а акциите ѝ се търгуват за около 227 долара за акция. Приходите ѝ през тримесечието до 30 септември 2019 г. са 16,65 милиарда долара, което представлява ръст от 40 процента на годишна база. Другият китайски технологичен гигант „Тенсент" се оценява за 490 милиарда долара, а приходите му за третото тримесечие на миналата година са били 13,75 милиарда юана или годишен ръст от 21 процента.
„Алибаба" постигна известен успех в своето глобално оформление, като например в Европа, но също така е изправена пред трудности, тъй като няма продукт, толкова популярен в световен мащаб, колкото този, предоставян от „Гугъл" и „Епъл". Ето защо трябва да направи пробив, колкото е възможно по-бързо, за да вдигне пазарната си оценка", смята Джан И, изпълнителен директор на iiMedia Research. „При бизнес модела „потребител към потребител" на „Алибаба" ще ѝ бъде много трудно да се конкурира с „Амазон", който вече е натрупал достатъчно опит и клиентска база в световен мащаб. „Алибаба" обаче може да спечели позиции в глобалната търговия между бизнесите", посочва Джан и добавя, че китайската компания има също шансове да популяризира своите мобилни разплащателни услуги извън границите на Китай.
Друг анализатор – Лиу Диндин, очаква пазарната капитализация на „Алибаба" да надхвърли 1 трилион долара „в рамките на следващите две до три години", позовавайки се на бързия ръст на приходите на компанията. В същото време „Тенсент" също може да достигне границата от 1 трилион през следващите няколко години, но остана сравнително песимистичен, тъй като – по думите му – компанията не се справя добре в глобализирането си.