Марешки вдигна цената на “Атака” за вота срещу кабинета (Обзор)
БСП и управляващите ще наддават за шестте им гласа
Хората на Сидеров, прогонени от патриотите, отказаха среща на Нинова, но засега нямат позиция
Партията на Веселин Марешки може и да подкрепи вота на недоверие към правителството. Това стана ясно след среща на “Воля” с БСП в петък в парламента.
“Има вероятност да подкрепим вота, ако такъв бъде внесен”, обяви след продължилия 50 минути разговор депутатката от “Воля” Кръстина Таскова. Тази заявка рязко вдигна цената на шестимата независими депутати от “Атака”, които напуснаха малкия партньор в управлението “Обединени патриоти”, след като НФСБ и ВМРО прогониха лидера им Волен Сидеров.
БСП има твърдата подкрепа на ДПС за гласуване срещу правителството заради несправяне с управлението на водите и отпадъците. Двете партии имат общо 104 депутати, а ако бъдат подкрепени и от 12-те на Марешки,
опозицията
събира 116 гласа
за свалянето на
третото
правителство на
Бойко Борисов
За да мине вотът на недоверие и правителството да падне, обаче, са нужни 121 депутати. Дори опозицията да спечели гласуването, но с по-малко от 121 гласа, правителството остава на власт. Така за БСП е решително да привлече поне петима от шестимата депутати на “Атака”, за да мине вотът на недоверие срещу правителството.
От своя страна управляващата коалиция на ГЕРБ и “Обединени патриоти” има 115 сигурни гласа и за мнозинство също ще трябва да разчита на депутатите на Волен Сидеров, ако “Воля” наистина подкрепят искането на БСП.
Социалистите още не са внесли вота на недоверие в деловодството на парламента. Тази седмица те проведоха среща с всички партии от опозицията, като първата беше в четвъртък с ДПС.
Депутатите от движението обявиха, че са съгласни с мотивите на социалистите и ще ги подкрепят. Ще изложат обаче и своите мотиви както за кризата с водата и боклука, така и за въпроса с чистия въздух, като се позоват на директиви на Европейския съюз и европейските политики.
Петдесет минути продължи пък вчерашната среща на БСП с депутатите на Марешки, на която
червените
получиха
уклончив, но
като че ли
положителен
отговор
“Изслушахме мотивите на БСП. Казаха ни интересни неща. Тепърва, ако такъв вот на недоверие бъде внесен, ще обсъдим конкретно. Мотивите са много повече от това, което те успяха да ни представят”, коментира след срещата депутатката от “Воля” Кръстина Таскова.
Според нея БСП работели с управляващите и си личало, защото ако финансовият министър Владислав Горанов кажел, че субсидията ще бъде намалена, социалистите можело и да оттеглят искането си за вота на недоверие.
За разлика от “Воля” социалистите обаче излязоха позитивно настроени от срещата.
Имахме продуктивен разговор. Продължи 50 минути, представихме мотивите си, коментира зам.-шефът на групата на БСП Драгомир Стойнев. Обясни, че депутатите на Марешки се съгласили с проблемите, които социалистите виждали, и ги помолили за няколко дни да помислят.
Ситуацията е кризисна и ще решат дали ще подкрепят правителство, което от ден на ден е в криза във всеки сектор,
или ще решат
да вървим към
предсрочни
избори,
каза Стойнев.
В петък червените депутати трябваше да се срещнат и с независимите в парламента. Освен “Атака” без парламентарна група са и Спас Панчев, който бе в БСП, и Ангел Исаев - бивш депутат от ДПС. Всички те отказали среща на БСП.
На въпрос към Стойнев какво стана, той коментира:
“Независимите
депутати мисля,
че от днес може
да ги наричаме
- зависими”
Ангел Исаев и Спас Панчев принципно гласуват в подкрепа на управляващите в парламента.
Самите атакисти, от които реално зависи резултатът от вота на недоверие и съдбата на правителството, все още бавят своята позиция.
Това е стара тактика, използвана от “Атака”, за да вдига цената на гласовете си при трудни и спорни гласувания в Народното събрание, коментираха депутати. Според версиите мълчанието на атакистите било, за да успеят да си вдигнат цената както пред БСП, така и пред ГЕРБ и финално да изберат по-добрата оферта. Бе припомнено и че Волен Сидеров подкрепяше, макар и не открито правителството на БСП и ДПС с министър-председател Пламен Орешарски в периода 2013-2014 г. и тогава си спечели прозвището Златния пръст, защото често пъти мнозинството зависеше от това кое копче ще натисне с пръста си на пулта за гласуване лидерът на “Атака”.
Шестимата на Волен засега май клонят в полза на правителството
“Атака” все още няма официална позиция дали ще подкрепи вота, коментираха неофициално депутати. В кулоарите на парламента атакистите споделяли, че клонят по-скоро в полза на правителството, и уверявали колеги от мнозинството, че никога не са подкрепяли и няма да подкрепят БСП.
На излизане от НС в петък Павел Шопов пък подхвърли, че вотът на недоверие все още не е внесен и няма какво да се обсъжда с левицата. “24 часа” потърси всеки от депутатите за коментар, но те не отговориха на телефоните си.
Шестима са хората на Волен Сидеров в парламента - Десислав Чуколов, Маргарита Николова, Николай Александров, Павел Шопов, Станислав Станилов и Явор Нотев.
Чуколов и Шопов са считани за едни от най-близките хора на Сидеров, като Чуколов е основател на партията и в момента е зам.-председател. Шопов също е с атакистите още от 40-ото НС и е бил зам.-шеф на парламента от квотата на “Атака”. Беше и кандидат за вицепрезидент на Сидеров през 2006 г.
Явор Нотев е друго знаково лице на партията. В това Народно събрание той бе зам.-председател, но след излизането му от “Обединени патриоти” трябваше да напусне поста.
Проф. Станислав Станилов също е знаково за “Атака” лице и вече четвърти мандат депутат. Николай Александров пък е сред вносителите на голяма част от законопроектите на “Атака”, а Маргарита Николова е бивш финансов директор на БНТ и рядко се появява в парламента.