Предишното десетилетие било най-горещото в историята на измерванията

15.01.2020 19:37
Снимка Архив

Изминалото десетилетие е най-горещото в историята на Земята, като е приключило с втората най-жарка година в историята на измерванията, съобщиха световните информационни агенции, цитирани от БТА.

Данните бяха обявени от Световната метеорологична организация и две водещи агенции в САЩ - НАСА и Националното управление по изследване на океаните и атмосферата.

Средната температура в света през второто десетилетие на 21-и век е била 14,7 градуса по Целзий. Това е с 0,8 градуса по Целзий повече от средната температура за 20-и век и с 0,2 градуса над средната температура от предходното десетилетие, което е най-горещото досега. Това обяви Националното управление по изследване на океаните и атмосферата.

В изминалото десетилетие са 8 от 10-те най-горещи години в историята, другите две са 2005 г. и 1998 г.

Измерванията на температурите се правят от 140 години.

„Пет други глобални екипа изследователи, които наблюдават температурата на повърхността на Земята, се съгласяват с оценката на НАСА и Националното управление по изследване на океаните и атмосферата, че 2019 г. е втората най-гореща година, откакто се води статистика. Измерванията въз основа на спътникови данни се колебаят в оценката за 2019 г. между най-горещата и третата най-гореща година.
Няколко учени предупредиха, че следващите години могат да бъдат дори по-горещи.

"Ако си мислите, че това сте го чували и преди, бъдете сигурни, че още нищо не сме видели. Така ще е отчасти всяка следваща година, докато стабилизираме парниковите газове от изгарянето на въглища, нефт и газ", каза Гавин Шмид, директор на института "Годар" за космически изследвания в НАСА.

Той добави, че Земята сега е с около 1,2 градуса по Целзий по-топла в сравнение с началото на индустриалната епоха. През 2015 г. световните лидери определиха цел да не се допусне затопляне с над 1,5 градуса от нивата на възхода на промишленото производство. Според Шмид тази цел няма как да бъде постигната, имайки предвид последните данни.
"2020 г. има ужасяващо климатично начало и се страхувам какво ни очаква до края на годината", каза климатологът от Технологичния институт на Джорджия Ким Коб.

Учените смятат, че данните за десетилетието са по-показателни, отколкото измерванията година за година, където влияят естествени вариации като Ел Ниньо и периодичното затопляне на Тихия океан например.

Други от От страната и света

С камери в област Добрич са заснети 1126 нарушения на пътя

От началото на годината на територията на област Добрич са настъпили 110 тежки пътнотранспортни произшествия. В тях са загинали 14 души, ранени са 138

20 тежки катастрофи, един загинал за денонощие

През изминалото денонощие на територията на страната са станали 20 тежки произшествия, като в тях ранени са 26 души, а един е загинал, съобщиха от МВР

Студенти проектират реставрация на портата на Преображенския манастир

УАСГ и община Велико Търново обединяват усилия за съхраняване на културното наследство По инициатива на кмета Даниел Панов, община Велико Търново и Университетът по архитектура

19-годишен шофьор се вряза в стълб и отнесе част от къща в село Доброславци (Снимки)

Кола се вряза в стълб и отнесе част от къща на влизане в село Доброславци. 19 годишният шофьор е оцелял по чудо.  Твърди се, че зад волана на автомобила е бил 19-годишен водач с положителна проба за

Спокойна е обстановката в началото на изборния ден в село Габровница

Спокойна е обстановката в началото на изборния ден в село Габровница, община Монтана През изминалата нощ няма регистрирани нарушения на обществения ред и други инциденти

>