Експерти: Въпросът с по-скъпите лекарства в частните болници не е незаконно
Ако се изпълни наредбата, това няма как да стане. Така д-р Цветан Диманов, шеф на сдружението на частните болници, коментира пред Би Ти Ви изказването на шефа на здравната каса, че в частна болница едно и също лекарство е било се заплащано 7 пъти по-скъпо, отколкото в държавна. За да бъде заплатено от здравната каса, то трябва да фигурира в позитивния лекарствен списък, каза той. А там цената се формира по точна определен начин. 7 пъти цената за мен изглежда невъзможно да се заплати. ако се спази наредбата, посочи д-р Диманов. Не знам нито за коя болница става въпрос, нито за кое лекарство, добави той. Но явно става дума за някоя онкологична болница, предположи специалистът.
Аз се доверявам на д-р Дечев, не вярвам той да спекулира с тази информация, заяви Таня Андреева, бивш министър на здравеопазването. Това е възможно, не е незаконно. Частните болници са освободени от обществени поръчки и могат да купят едно лекарство на най-високата цена. При провеждането на обществените поръчки в държавните и общинските болници е възможно цената да падне, обясни тя. Когато аз бях министър и частните болници изпълняваха такива поръчки и такива девиации се избягваха, посочи тя.
Д-р Дечев никъде не е казал, че това не е законно, коментира и д-р Димитър Петров, бивш подуправител на Здравната каса. На фона на търговете се получава много голяма разлика. Доктор Дечев поставя въпроса не какво правят болниците, защото това е законно, а кой е допуснал това нещо. Като говорим за тази поправка в закона, аз съм съгласен, че частните болници няма защо да правят поръчки за разни консумативи, но при частта на онколекарствата, които касата плаща и влиза обществен ресурс, би трябвало да има някакъв тип процедура, смята Петров.
Според Диманов обаче кой трябва да прави обществени поръчки и оказано в европейска директива. И според нея частните болници не трябва да правят.
Д-р Дечев просто дава сигнал към депутатите, че тук има едно изкривяване, което трябва да се коригира, включи се Андреева. А колкото до директивата, за която говори колегата, към нея има текст, че тя не изземва правата на държавата да провежда собствени политики, когато това е целесъобразно. А в случая е целесъобразно, каза бившата министърка. Според нея нея не е възможно тези цифри да не са били известни в Министерството на здравеопазването.
Има и по-радикално решение, което ние сме предлагали на 3 министерски екипа, каза Петров. Предложихме да се промени закона, да има централизирана процедура и касата да плаща директно на търговците по заявки на болниците.
Централизираният търг е работещо предложение, което бе направено още през 2014 г., подкрепи го Андреева, но посочи, че той така и не е е осъществил.