Експерти: Въпросът с по-скъпите лекарства в частните болници не е незаконно

15.01.2020 09:35

Ако се изпълни наредбата, това няма как да стане. Така д-р Цветан Диманов, шеф на сдружението на частните болници, коментира пред Би Ти Ви изказването на шефа на здравната каса, че в частна болница едно и също лекарство е било се заплащано 7 пъти по-скъпо, отколкото в държавна. За да бъде заплатено от здравната каса, то трябва да фигурира в позитивния лекарствен списък, каза той. А там цената се формира по точна определен начин. 7 пъти цената за мен изглежда невъзможно да се заплати. ако се спази наредбата, посочи д-р Диманов. Не знам нито за коя болница става въпрос, нито за кое лекарство, добави той. Но явно става дума за някоя онкологична болница, предположи специалистът.

Аз се доверявам на д-р Дечев, не вярвам той да спекулира с тази информация, заяви Таня Андреева, бивш министър на здравеопазването. Това  е възможно, не е незаконно. Частните болници са освободени от обществени поръчки и могат да купят едно лекарство на най-високата цена. При провеждането на обществените поръчки в държавните и общинските болници е възможно цената да падне, обясни тя. Когато аз бях министър и частните болници изпълняваха такива поръчки и такива девиации се избягваха, посочи тя. 

Д-р Дечев никъде не е казал, че това не е законно, коментира и д-р Димитър Петров, бивш подуправител на Здравната каса. На фона на търговете се получава много голяма разлика. Доктор Дечев поставя въпроса не какво правят болниците, защото това е законно, а кой е допуснал това нещо. Като говорим за тази поправка в закона, аз съм съгласен, че частните болници няма защо да правят поръчки за разни консумативи, но при частта на онколекарствата, които касата плаща и влиза обществен ресурс, би трябвало да има някакъв тип процедура, смята Петров.

Според Диманов обаче кой трябва да прави обществени поръчки и оказано в европейска директива. И според нея частните болници не трябва да правят. 

Д-р Дечев просто дава сигнал към депутатите, че тук има едно изкривяване, което трябва да се коригира, включи се Андреева. А колкото до директивата, за която говори колегата, към нея има текст, че тя не изземва правата на държавата да провежда собствени политики, когато това е целесъобразно. А в случая е целесъобразно, каза бившата министърка. Според нея нея не е възможно тези цифри да не са били известни в Министерството на здравеопазването.

Има и по-радикално решение, което ние сме предлагали на 3 министерски екипа, каза Петров. Предложихме да се промени закона, да има централизирана процедура и касата да плаща директно на търговците по заявки на болниците.

Централизираният търг е работещо предложение, което бе направено още през 2014 г., подкрепи го Андреева, но посочи, че той така и не е е осъществил.

Други от От страната и света

От НАП може да се купи всичко – от дърва за печката до пистолети

Приходната агенция има виртуален магазин, но всички вещи се придобиват само след търг От виртуалния магазин на Националната агенция за приходите (НАП) може да се купи почти всичко

БАБХ сформира експертен съвет за обсъждане на заболяването Меди-Висна

По инициатива на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) д-р Светлозар Патарински беше сформиран експертен съвет

Катастрофа с три коли блокира главния булевард в Смолян

Катастрофа с три автомобила блокира главния булевард в Смолян, пише БТА. Пътният инцидент е станал преди около 30 минути. Очевидци разказаха, че причината за катастрофата е отнемане на предимство от

Запалена свещ най-вероятно е причина за пожара в апартамент в столичния квартал "Овча купел"

Две деца и майка им са обгазени при пожар в блок в столичния квартал "Овча купел". Сериозно пострадал е и мъж на 90 години, който е в реанимацията на "Пирогов"

Майката на изчезналия Ники от Конаре: Детето ми е отвлечено

И днес не беше открита никаква следа от 13-годишния Николай от гурковското село Конаре, след като през целия ден екипи на полиция и жандармерия, както и множество доброволци претърсваха района

>