Руски издания: Задава ли се трайно примирие в Либия

15.01.2020 08:40

Демонстративният отказ на командващия Либийската национална армия (ЛНА) Халифа Хафтар за спиране на огъня постави в неловко положение Русия, разработвала заедно с Турция споразумение за примирие, пише в. "Независимая газета".

През нощта срещу вторник Хафтар напусна организираната в Москва конференция за Либия, без да подпише подготвения документ за примирие с международно признатото правителство на националното съгласие. Срещата се провали и експертите тълкуват това двояко: постъпката на Хафтар ще събуди съмнения у онези, които виждат зад ЛНА "ръката на Москва", но същевременно ще накърни имиджа на руската дипломация, добавя вестникът, предава БТА.

Либийският фелдмаршал не се предаде в Москва и реши да воюва още седмица - до конференцията в Берлин. Москва обаче не губи надежда да постигне напредък в уреждането на конфликта преди международната конференция за Либия на 19 януари в германската столица, твърди "Комерсант".

Последното договорено примирие - руско-турска инициатива, не изтрая и седмица. Хафтар започна поредно настъпление срещу Триполи, веднага щом се върна от Москва, отбелязва изданието.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че е свършил своята част от работата и сега нещата са в ръцете на екипа на Владимир Путин. С чувство за изпълнен дълг Ердоган заяви, че ще замине за Берлин. Но въпросът за руското представителство засега увисна. Организаторите обаче искат на форума да присъства Путин като гарант за помиряване в Либия.

Руското министерство на отбраната, тясно контактувало през последните години с Хафтар, заяви: фелдмаршалът всъщност не е отказал да подпише споразумението за спиране на огъня, а напротив - "положително е възприел заключителното изявление". Той просто е поискал "две денонощия, за да обсъди документа с лидерите на племената, подкрепящи ЛНА".

Като цяло и двете противоборстващи страни изразиха готовност за безсрочно спиране на бойните действия, цитира всекидневникът позицията на руското военно ведомство. Министерството обаче не коментира колко далеч ще се придвижат силите на Хафтар през двата дни за размисъл и дали противникът му ще бъде достатъчно сдържан, добавя "Комерсант".

Берлинската конференция ще реши окончателно съдбата на готвеното примирие. Германското правителство съобщи, че е поканило и двамата либийски ръководители плюс САЩ, Русия, Великобритания, Турция, Египет, ООН и ЕС, посочва "Известия".

Ердоган предложи в процеса да бъдат включени Тунис и Катар и така покани на масата още две страни, подкрепящи правителството на националното съгласие и организацията "Мюсюлмански братя". Германия засега не реагира, пише вестникът и обяснява: ако тези две страни се присъединят към в преговорите, Хафтар няма да остави това без отговор и ще включи в тях ОАЕ и Саудитска Арабия. И тъй нататък по принципа на доминото.

Хафтар все още смята военното решение за най-добрия вариант, заявява пред изданието италианският политолог Матео Коломбо.

Фелдмаршалът смята, че ако преговорите не го задоволят, той винаги може да се опита да превземе столицата със сила. А евентуални тежки боеве из столичните улици може да унищожат цялата инфраструктура на Западна Либия. Тогава държавните учреждения няма да могат да разпределят приходите от петрола и всички жители на района ще останат без социални помощи и заплати, предупреждава експертът.

Кремъл губи контрола върху либийския петрол. Москва мечтаеше след Сирия да получи още една страна, но засега не успява, пише в заглавие на анализ "Свободная преса".

"Защо Русия спасява Либия" се пита "Взгляд" и веднага отговаря: "Едно успешно посредничество в либийските работи рязко ще вдигне авторитета на Москва. И то не само и не толкова в Близкия изток и Северна Африка, а и в Европа".

Страните от Стария свят, направили толкова много, за да бъде свален режимът на Муамар Кадафи, в момента страдат от либийския хаос, пояснява онлайн изданието.

Московските преговори на 13 януари за пореден път потвърдиха, че "великите сили стават зависими от страни, несъпоставими с тях по калибър, и се налага да харчат сума време и енергия, за да ги придумат", коментира московският аналитик Фьодор Лукянов, цитиран в друга статия от "Взгляд".

Други от От страната и света

От НАП може да се купи всичко – от дърва за печката до пистолети

Приходната агенция има виртуален магазин, но всички вещи се придобиват само след търг От виртуалния магазин на Националната агенция за приходите (НАП) може да се купи почти всичко

БАБХ сформира експертен съвет за обсъждане на заболяването Меди-Висна

По инициатива на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) д-р Светлозар Патарински беше сформиран експертен съвет

Катастрофа с три коли блокира главния булевард в Смолян

Катастрофа с три автомобила блокира главния булевард в Смолян, пише БТА. Пътният инцидент е станал преди около 30 минути. Очевидци разказаха, че причината за катастрофата е отнемане на предимство от

Запалена свещ най-вероятно е причина за пожара в апартамент в столичния квартал "Овча купел"

Две деца и майка им са обгазени при пожар в блок в столичния квартал "Овча купел". Сериозно пострадал е и мъж на 90 години, който е в реанимацията на "Пирогов"

Майката на изчезналия Ники от Конаре: Детето ми е отвлечено

И днес не беше открита никаква следа от 13-годишния Николай от гурковското село Конаре, след като през целия ден екипи на полиция и жандармерия, както и множество доброволци претърсваха района

>