Какво е да убиеш хладнокръвно на 18 и дни след това? И защо наказанията трябва да се променят
l Държавата да се намесва при деца, зарязани
от родителите си, които растат по улиците
l Де се диференцира отговорността
на 16 и 17-годишните
Вероятният извършител на зверското изнасилване и убийство на 18 годишната ученичка в с. Галиче е 17 годишният ром Аксел – неучил, неработещ.
След убийството спокойно задигнал 250 лв. от дома на убитата и си купил маратонки. Вероятният убиец си е признал.
Той е осъждан
и за предишни
престъпления
И най-хищните зверове не биха извършили такова деяние. Пълното пренебрежение към другия човек, липсата на елементарно съпреживяване и бруталната безскрупулност на убиеца го характеризират като социопат, а вероятно и като психопат.
Аксел е зарязан от родителите, които работят в чужбина. Случаят е типичен за семейства, които оставят децата си в България, за да имат по-малко разходи в чужбина, където работят и най-често получават и социални помощи. Какво може да се очаква от деца, зарязани от родителите си и отраснали на улицата?
На първо място държавата трябва да се запита защо дава детски надбавки и социални помощи на хора, които не се грижат за наследниците си. Да се запита и защо социалните не отнемат именно такива деца,
за да не станат
социопати -
рецидивисти
за цял живот
Точно в тези случаи децата следва да се отнемат, а не защото някой примерно нямал достатъчно средства и имал затруднения с материалното осигуряване на детето – случаи, в които трябва да се помага.
Трудно ще се поправи подобен убиец като Аксел, дори и да е на 17 г. В пубертета е последната възможност за някаква, макар и неголяма промяна в характера на човека. Но психотерапевтите казват, че
промяна е
възможна само
ако детето е било
обичано
А как да е обичано дете, за което родителите не са положили усилие поне да ходи на училище.
Така или иначе, държавите в Европа и повечето цивилизовани страни по света предвиждат занижена наказателна отговорност за непълнолетните.
България няма как да избегне това. Само в някои щати на САЩ е възможно при особено жестоки престъпления непълнолетни и даже малолетни да бъдат съдени като възрастни.
В някои щати пък дори някой да е извършил престъпление като непълнолетен, ако си изправен пред съда като пълнолетен – съдят го, все едно е извършил убийството като пълнолетен.
Как стоят нещата в България с наказанията за непълнолетни между 16 и 18 г.?
На непълнолетните, навършили шестнадесетгодишна възраст, наказанията им се заменят:
- доживотният затвор без замяна, доживотният затвор и лишаването от свобода за повече от петнадесет години - с лишаване от свобода от пет до дванадесет години;
- лишаването от свобода за повече от десет години - с лишаване от свобода от две до осем години.
Което означава, че максималната присъда, която може да получи убиецът от Галиче за зверското си деяние, е 12 г. А
ако беше
9 месеца и нещо
по-възрастен, наказанието щеше да бъде вероятно доживотна присъда или 30 години или при съкратено производство – примерно 30 години.
Разликата между 12 г. и доживотна присъда за 9-10 месеца разлика е непропорционална. Нищо справедливо няма за няколко дни разлика във възрастта да има 18 г. разлика в наказанието. На възраст 17 г. 11 м. и 29 дни жестокият убиец ще получи максимално 12 г. затвор, което му дава възможност да излезе след 6 г., а на възраст 18 години и 1 ден извършителят на същото зверско престъпление може да получи максимална присъда доживотен затвор.
В НК размерът на наказанията
се диференцира
по размер
между
две групи
непълнолетни – между 14 и 16 г., и втора група – между 16 и 18 г. В тази възрастова група всяка година има сериозна значение за развитието на непълнолетния. Ето защо следва да се направят промени в НК, като се диференцират наказанията между навършилите 16 г. и навършилите 17 г.
Нещо повече – би следвало законодателят да диференцира максималния размер на наказанията за всяка година на непълнолетните – за навършилите 14 г., 15 г., 16 г. и 17 г. Това ще увеличи с няколко реда текстовете в НК, но ще въведе значително по-голяма справедливост.
Освен това би следвало замяната на наказанията при групата между 16 и 18 г. да бъде по-подробно дадена, така, както е направено за групата между 14 и 16 г.
В тази група наказания се заменят:
- доживотният затвор без замяна и доживотният затвор - с лишаване от свобода от три до десет години;
- лишаването от свобода за повече от десет години - с лишаване от свобода до пет години;
- лишаването от свобода за повече от пет години - с лишаване от свобода до три години;
- лишаването от свобода до пет години, включително - с лишаване от свобода до две години, но не повече от предвиденото от закона.
Единственото успокоение при убиеца от Галиче е, че вероятно поради наличието на условна присъда и извършено ново престъпление ще трябва да излежи допълнително и срока по наложената му условна присъда.