Вучич е загрижен за положението на сърбите в Черна гора
Президентът на Сърбия Александър Вучич говори по телевизия Пинк за "безправното положение на сърбите в Черна гора", които съставляват в тази страна 28 процента от населението, предаде ТАСС, цитирана от БТА.
Моята роля е да се грижа за 28 процента сръбско население в Черна гора, заяви Вучич, призовавайки представителите на международната общност да обърнат внимание на това какви права имат 25 процента албанци в Северна Македония, а какви сърбите в Черна гора. По неговите думи е необходим рационален отговор на несъответствието между числеността и обема на правата на сърбите и албанците в тези две страни.
През юли 2018 г. главата на Сръбската православна църква патриарх Ириней, който бе на визита в Черна гора, заяви, че положението на сърбите в тази страна е много тежко, сравнявайки го с периода на османската власт /до 1878 г./ и положението на сърбите в Хърватия по време на фашизма.
В отговор президентът на Черна гора Мило Джуканович поиска патриарх Ириней да се откаже от своите изявления. Вучич тогава заяви, че иска добри отношения с Черна гора, а също по-добро положение на сърбите в тази страна.
В Черна гора, населението на която е 622 хиляди души, според последното преброяване около 180 хиляди се определят като сърби.
Председателят на Сръбския национален съвет на Черна гора Момчило Вуксанович заяви за ТАСС, че сърбите в Черна гора са подложени на сериозен натиск. Например заради забраната сърби да работят в държавния апарат те често са принудени да скриват своята националност, а сръбските медии в Черна гора са под постоянен натиск заради своите симпатии към Русия, заяви Вуксанович.
Протестни акции на вярващи от Сръбската православна църква се провеждат тези дни в Черна гора, Сърбия и Република Сръбска в Босна и Херцеговина в знак на протест срещу предполагаемия натиск върху Сръбската православна църква в Черна гора. На 27 декември парламентът на Черна гора прие закон за свободата на вероизповеданията и убежденията. Преди това президентът на Черна гора Мило Джуканович обвини Сръбската православна църква в опит да запази религиозен монопол в страната и заяви, че ще се бори за автокефалност на черногорската църква по примера на Украйна. В рамките на създаването на нова църква правителството в Черна гора прокара в парламента закона за свобода на вероизповеданията и статута на религиозните общности, предвиждащ изземване на църковна собственост от Сръбската православна църква, посочва ТАСС. Става дума за над 650 светини, включително за известния в православния свят манастир Острог.
Черногорското правителство отрича новият закон да е насочен срещу Сръбската православна църква.