Пловдив предаде щафетата на културна столица с късче от Седмото тепе (снимки)
Пластики, изработени от парчета от Седмото тепе на Пловдив, получиха представители на Риека (Хърватия) и Голуей (Ирландия), които ще са столиците на културата за 2020-а. Творбите, дело на известния художник Атанас Хранов, носят надпис "Да останем в Европа заедно". Така символично градът на тепетата предаде щафетата на своите наследници. Това се случи на официална церемония в Дома на културата "Борис Христов".
"Пловдив показа своя огромен потенциал да създава съвременно изкуство на световно ниво. Домакинството даде възможност на всеки от нас да допринесе за своя град. Защото мотото ни "Заедно" е не просто слоган, а кауза, която ще продължи да ни обединява", заяви кметът Здравко Димитров. От своя страна представителите на Риека и Голуей похвалиха Пловдив за успешната 2019-а, в която бе културен център на Стария континент.
Със стилен спектакъл, чийто режисьор е директорът на пловдивската опера Нина Найденова, бяха представени знакови моменти от домакинството на Пловдив. "Четирите годишни времена" на Вивалди, четири мултимедии за четирите сезона, през които премина европейската столица на културата в Пловдив, и четирите платформи на програмата - "Сливане", "Трансформиране", "Възраждане" и "Релаксиране", бяха основните пунктове на събитието. Зрителите в залата си припомниха най-запомнящите се проекти от домакинството на града през двете зими, пролетта и лятото - айляк парада, премиерата на "Братя Карамазови" и на "Одисей", създаването на първия градски шрифт, фестивала "Лято на реката", рокконцертите на Гребната база, детски панаир в "Столипиново", гостуването на 200 пътуващи артисти от цял свят и др. През изминалите 365 дни Пловдив е бил сцена на повече от 900 културни събития. 560 от тях са проведени в Тютюневия град, в други 270 са взели участие над 600 роми. 4600 артисти са посетили града на тепетата по време на домакинството му, 2 милиарда души на планетата са гледали излъчвания по телевизията, свързани със столицата на културата.
Артистичният директор на фондация "Пловдив 2019" Светлана Куюмджиева е категорична, че краят на годината не е край на проекта. Градът ще продължи да излъчва енергия и да събира най-талантливите творци на Европа.
"За първи път не съм тъжен, когато приключва едно голямо събитие. Обикновено тогава има една носталгия, че е свършило нещо хубаво. Но столица на културата е дългосрочен и устойчив проект. Благодарение на него стана страшно раздвижване на културните пластове на Пловдив, а оттам и на цялата държава", заяви министърът на културата Боил Банов, който присъства на официалната церемония. Сред гостите бяха и шефът на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова, дипломати, областният управител на Пловдив Дани Каназирева, кметове, културни дейци.