Пловдивски лекари борят Бърнаут синдрома със собствени методи
Eдна от най-ефективните форми за справяне с емоционалното изтощение и превенция на развитието на Бърнаут синдрома (синдрома на прегарянето) се прилага в Комплексния онкологичен център в Пловдив. Това обясни психологът в центъра Екатерина Виткова, която работи с групите.
Изхождайки от професионалния си опит, тя подчерта, че онкологичната практика е една от най-трудните и стресиращи области в медицината. Специалистите ежедневно са изправени пред предизвикателствата, свързани с живота и смъртта, прилагат силно токсични терапии, трябва да се справят с бързия темп на развитие на онкологията, в същото време да са внимателни в комуникацията с пациентите.
Професионалният стрес действа продължително и има последствия, които мога да се появят след време. Точно затова и онколозите са едни от най-засегнатите от Бърнаут синдрома, който влияе негативно върху грижата за пациента, взаимоотношенията лекар-пациент, личните взаимоотношения и цялостното качество на живот. По тази причина психолозите в най-големия онкоцентър в Южна България прилагат тактики за сваляне нивото на стрес сред персонала.
Шефът на онкоцентъра д-р Парашкев Цветков е стартирал собствена програма - Балинтови групи. Факт е, че в отделенията, в които те са провеждани, медицинските екипи показват ниски нива на Бърнаут. В тези групи лекарят се научава да разбира по-добре емоционалните реакции и състояния на пациента, което прави по-ефективно общуването лекар-пациент .
Балинтовата група не е терапевтична, но оказва терапевтичен ефект, както за споделящия, така и за всички участници. Тя е форма на подкрепа, която индиректно повишава професионалната удовретвореност, а понякога може да разреши и проблеми от междуличностен характер. В процеса групата могат да се обсъждат т.нар. трудни пациенти, да се експресират преживяванията на специалиста в безопасна среда. Обсъждането осигурява възможност за себерефлексия, свързана с взаимоотношението специалист – пациент.