Австралийските власти: Местните да се евакуират от зоните с пожари
Военни обикалят днес жилища на различни места в Южна Австралия, убеждавайки хората да се евакуират преди задаващата се нова гореща вълна, която потвърждава, че кризата с горските пожари далеч не е свършила. Температурата на въздуха отива вече към 38 градуса, предаде Франс прес.
Хеликоптер, участващ в гасенето на пожарите, е паднал в язовир. Пилотът обаче е успял да доплува до брега, предава БТА.
Особено подранил и бурен тази година, сезонът на пожарите взе досега 26 жертви в Австралия, унищожи над 2000 къщи и превърна в пепел площи, големи колкото остров Ирландия.
Властите в щата Виктория също удължиха с два дни обявеното бедствено положение заради очакваните в петък високи температури, които може да засилят опустошителните пожари в горите.
Учените обясняват, че тези бедствия, съсипващи всяка година огромни територии на континента, стават все по-тежки заради сушавите периоди, дължащи се на глобалното затопляне.
Премиерът на щата Виктория Даниъл Андрюс препоръча на населението да се подготви за продължителни изпитания. "Все още сме в началото на едно много, много трудно лято", заяви той.
Въпреки по-спокойното начало на седмицата с по-ниски температури и слаби валежи във Виктория и Нов Южен Уелс - най-засегнатите от бедствията и най-населени щати, все още бушуват към 150 пожара.
За борба с огъня в южните щати са мобилизирани над 2500 пожарникари със стотици единици специална техника, отбелязва ТАСС.
Жителите на редица опустошени райони вече навлизат в трудната фаза разчистване и възстановяване на инфраструктурата, а това може да отнеме години, отбелязва АФП.
Нов Южен Уелс съобщи, че отпуска за целта 1,2 милиарда австралийски долара (740 милиона евро). Централното правителство обеща на пострадалите градове помощи за още два милиарда австралийски долара.
Катастрофата има и екологични измерения.
По предварителни оценки, цитирани от ТАСС, при пожари в националния парк "Кенгуру" са загинали най-малко 25 000 коали и стотици хиляди други животни.
Професор Крис Дикман от университета в Сидни съобщи в комюнике от понеделник, че в страната са загинали един милиард животни - числото включва бозайници, птици и влечуги, но не и насекоми, нито други безгръбначни.
"Понякога казват, че Австралия е като онези канарчета, държани в каменовъглените мини, за да сигнализират за опасност - посочи той. - Навярно виждаме в Австралия бъдещия резултат от затоплянето на климата в други региони от света."
Правителството на консерватора Скот Морисън неведнъж бе критикувано заради бездействие пред заплахата от климатични промени и заради приоритетното развитие на силно замърсяващата въгледобивна индустрия в Австралия, припомня АФП.