С 12,5 млн. евро България ще е акционер в терминала при Александруполис
- САЩ пращат експерти да ни помагат за хъб “Балкан”.
- Борисов поиска преференицални цени за американския
втечнен газ и доставки без посредници
Срещу 12,5 млн. евро “Булгартрансгаз” да стане акционер с 20% от капитала на “Газтрейд” - компанията, която ще изгражда и притежава терминала на втечнен газ в Александруполис. Това реши на заседанието си в сряда правителството. Предвижда се към
16,6 млн. евро
да бъдат
общите
инвестиционни
разходи
на “Булгартрансгаз” по изграждането на терминала.
Акционерното участие на България в терминала в Александруполис е в съответствие с енергийната стратегия и стъпка към реализирането на газовия хъб “Балкан”. Ще допринесе за диверсификацията на източниците и трасетата за доставка на газ. Синергията на този проект с изграждането на междусистемната връзка Гърция - България ще доведе до повишаване достъпа на страна ни и останалите държави в региона до втечнен природен газ. Компании от САЩ, Катар и др. се очаква да бъдат основните доставчици на газ до терминала в Александруполис, се казва в съобщението на МС.
Министерският съвет реши още “Булгаргаз” да участва в обвързващата фаза на пазарния тест за резервиране на капацитет от терминала до 500 млн. куб. м на година, но не по-малко от 300 млн. куб. м, за период от 3 до 5 г. “Булгаргаз” ще проведе преговори за транспортиране на газа през интерконектора Гърция - България.
Новината за придобиване на акции в терминала съобщи предварително премиерът Бойко Борисов при откриването на дебатите за стратегическо сътрудничество между България и САЩ пред посланик Херо Мустафа и зам.-помощник държавния секретар на САЩ Матю Бойс. През терминала България ще може да доставя между 3 и 5 танкера с американски втечнен газ на година.
Борисов обаче заяви, че България ще поиска от САЩ специални цени за доставка на газ, а не да се минава през посредници. За миналата година сме купили 400 млн. куб.м американски втечнен газ, а само за януари са 100 млн., подчерта премиерът и допълни, че в момента
американският газ е с
10% по-евтин
от този, който България купува от Русия.
САЩ няма да санкционират продължението на “Турски поток” през България, което Бойко Борисов нарича “Балкански поток”, а го подкрепят, убеден е министър-председателят. Правим истинска диверсификация както в посоката север-юг, така и изток-запад, заяви той. Само така България може да запази стратегическото си положение на разпределител на газовия пазар, мотивира се премиерът.
Диверсификацията на газовите доставки е една от важните теми на стратегическия диалог, заяви и зам.- помощник държавният секретар на САЩ Матю Бойс. Той води американската делегация вместо Дейвид Хейл. Той бил помолен от държавния секретар Майк Помпео да остане във Вашингтон заради кризата с Иран и ответният огън по US базите след убийството на генерал Касем Солеймани.
САЩ настояват за бързото изграждане на газопровода България - Гърция като алтернатива на руските доставки на газ за страната ни. Той ще свързва българската газопреносна система с гръцката и терминала за втечнен газ в Александруполис.
Ще помогнем на
България да разруши
газовите монополи
както при доставките, така и на вътрешния пазар, категоричен бе Бойс. Страната трябва да има наистина либерализиран газов пазар, допълни той.
В заключителния документ от срещата се казва, че в близко бъдеще САЩ ще изпратят в България нов експертен екип, който да направи оценка и да съдейства на страната да развие своята газова инфраструктура, както и да разгледа възможностите за развитие на хидроенергийни и други възобновяеми енергийни източници с цел превръщането на страната в регионален енергиен център (хъб). Страните се договориха да гарантират справедливото и конкурентно начало по отношение ядрената енергетика, което ще гарантира сигурността на доставките и конкурентни цени. В съответствие с правилата на ЕС България ще гарантира експедитивна диверсификация на доставките на свежо ядрено гориво.