МРРБ предлага общинските центрове с население над 20 000 души да бъдат бенефициенти по ОПРР

08.01.2020 14:46

Предвиждаме всеки един от шестте района за планиране от ниво 2, да разполага с бюджет за финансиране на проекти през новия програмен период (2021-2027г). Той ще бъде с възможност за осигуряване на средства за взаимно допълващи се инвестиции в различни сектори, които имат общ ефект върху територията и добавена стойност за икономическото развитие. Това съобщи заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова, която проведе среща с представители на Националното сдружение на общините в Република България. Срещата бе по инициатива на сдружението и в нея се включиха изпълнителният директор– Силвия Георгиева, кметът на община Троян – Донка Михайлова, кметът на община Карнобат – Георги Димитров, кметът на община Ботевград – Иван Гавалюгов, кметът на община Гоце Делчев – Владимир Москов, кметът на община Свиленград – Анастас Карчев и кметът на община Харманли Мария Киркова. Това съобщиха от МРРБ. 

Зам.-министър Николова обясни, че бюджетът ще бъде формиран чрез ресурс, предоставен от всички оперативни и секторни програми – за регионално развитие, за развитие на селските райони, околна среда, човешки ресурси, иновации и конкурентоспособност, образование и наука, електронно управление. По този начин ще осигурим на всички населени места достъп до европейско финансиране.

Заместник-регионалният министър подчерта, че приоритет на българското правителство е в новия програмен период фокусът на интервенции с европейски средства да е върху цялата територия на страната, а чрез предложения модел ще се възползваме максимално от европейските програми, ще обхванем по-голяма част от населението, ще бъдем по-гъвкави в инвестициите и с повече възможности да постигнем по-високо развитие.

С представителите на местната власт зам.-министър Николова обсъди и възможностите за промяна на критериите, по които териториите се делят на „селски“ и „градски“ и получават финансиране, съответно от програмата за развитие на селските райони и програмата за развитие на регионите.

Според националната дефиниция всички общини, чиито центрове са с население под 30 000 души са бенефициенти на Програмата за развитие на селските райони, а всички надвишаващи този показател - на регионалната програма.

Зам.-министър Николова посочи, че по предложение на МРРБ в преговорния процес се обсъжда вариант за намаляване на този критерий и допустими бенефициенти на програмата за регионално развитие да са общините, чиито центрове са с население над 20 000 души. Един от аргументите е тенденцията за намаляване на населението. По този начин се търси баланс на подкрепата между брой населени места и обхват на територията в двата източника на финансиране.

В допълнение, в обхвата на програмата се предвижда да бъдат включвани целите територии на общините, не както досега само градските центрове.

„За да нямаме „бели петна“ направихме много голяма крачка, обединявайки възможния ресурс за финансиране на проекти в районите от ниво 2, давайки възможност за по-голямо икономическо развитие на градовете с различни мерки. Общините –малки, средни и големи, ще могат да се кооперират и съвместно да направят концепция, ориентирана с фокус към икономическото развитие на определена целева територия, което открива много повече възможности спрямо изминалите два програмни периода“, коментира още зам.-министър Николова.

Тя информира кметовете, че около края на месец март ще бъдат представени окончателен проект на новата програма за развитие на регионите, както и допълнителни указания за подготовка на концепции, на база на които и местните власти ще могат да започнат подготовка на проектни идеи.

Дискусията и диалогът с местните власти ще продължи за намиране на най-балансираното решение за обхват на територия с ефект изпълнението на регионална политика на страната.

Други от От страната и света

Кирил Петков: Единствената работеща формула - премиер, равноотдалечен от първата и втората партия

Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков гласува в 133 СУ "А.С. Пушкин" на ул. "Шишман" 1. Веднага след него правото си на вот упражни и неговата съпруга Линда

Пеевски: Гласувах за по-добра България, с ново начало за хората

"Гласувах за една по-добра България с ново начало за всички! С грижа за хората и намиране на съгласия, в името на надеждите на хората." С това послание подаде гласа си председателят на ДПС и водач на

Възрастна жена се блъсна с тротинетка в паркирана кола, счупи ключица

Жена е пострадала при катастрофа между паркиран лек автомобил и индивидуално електрическо превозно средство, съобщи полицията във Велико Търново. Инцидентът е станал в деня за размисъл около обяд в

Три къщи пламнаха за ден при пожари във Великотърновска област

Три къщи са изгорели за ден във Великотърновска област при пожари, съобщиха от оперативния център в старата столица. Полицията разследва причините за огнен инцидент в къща в село Павел

Шефът на автодилърите: През 2024 в България се продават по-малко нови коли от 2008

Продажбите на нови автомобили тази година са повече спрямо предходната, но автомобилната индустрия в България все още не е достигнала нивата на продажби от 2008 година

>