Британски експерти: Следващото десетилетие принадлежи на Китай
Статия на Мартин Жак, старши изследовател от Университета Кеймбридж, беше публикувана на сайта на в-к „Гардиън", в която той пише, че от 2010 г. Китай по свой начин започна да оказва влияние на света. Оттогава насам, Китай, а не САЩ, води глобалния растеж. Статистически данни на Световната банка от 2014 година показват, че по паритет на покупателната способност Китай вече е първата икономика в света, а икономическият обем на страната се е удвоил тази година спрямо 2010 година, съобщава "Радио Китай".
За последните десет години човечеството не е виждало подобно икономическо чудо. Това обаче е неприемливо за западните държави, които реагираха съвсем различно. Бързото развитие на Китай породи калейдоскоп от емоции у Запада – от отричане и осъждане до уважение, признателност и възхищение. В САЩ и Европа издигането на Китай предизвика екзистенциална криза и това усещане продължава до днес.
Започналата през 2013 година инициатива „Един пояс, един път" е най-важният признак за засилващото се влияние на Китай. Близо 100 държави бяха включени в изграждането на огромната икономическа зона и много от лидерите на тези държави участваха във форума на върха за международно сътрудничество „Един пояс, един път" през 2019 година. Други държави, включително и САЩ, нямат такова влияние, се казва още в статията на британския учен.
Със залеза на настоящата международна система, инициативата на Китай „Един пояс, един път" може да бъде считана за прототип на новия световен ред. В новото десетилетие международната система, чийто център е Западът, ще продължава да запада, докато влиянието на международния механизъм, воден от Китай, ще се засилва и това е необратимо, се казва още в края на статията.