2 млрд. лева за 2 г., за да паднат загубите на вода под 50%

31.12.2019 11:28
Яз. Студена Кадър: бТВ

ВиК мрежата е от 60-те и 70-те години

Състоянието на ВиК сектора в България не е просто лошо, то е плашещо - 60,9% от водата се губят по мрежата, става ясно от последния доклад на КЕВР. Една от целите на започващите в момента проекти например не е водопроводните мрежи тотално да се подменят, а на всяко по-голямо отклонение поне да се постави водомер, защото сега повечето нямат. Така ще може да се установи къде са най-големите течове и усилията да се съсредоточат там.

Досегашните резултати от опитите за намаление на загубите на вода са повече от скромни. За последната година са се свили само с около 1 процентен пункт. А има дружества, които са увеличили загубите. (Виж таблицата).

През 2018 г. е имало общо 58 хиляди аварии по ВиК мрежите. КЕВР констатира, че пределно допустимата норма на всички тези пробиви е надмината в някои отношения до 4 пъти.

В същото време предстои в сектора да бъдат инвестирани буквално милиарди. Тази година бе отворена приоритетна ос “Води” на програма “Околна среда”. Интегрираните водни проекти, част от които започнаха през предния програмен период, и сега се довършват, както и проектите за развиване на нова и ремонт на съществуваща инфраструктура, са на обща стойност 1,8 млрд. лв. А заедно със собствените инвестиции на самите водни дружества сумата надхвърля 2 млрд. лв.

Всичко това трябва да стане от 2020 до 2022 г., а целта е една - процентът на загубената вода да падне под 50. Но

направените

инвестиции ще

повлекат след

себе си нови

поскъпвания

на водата. Което ще постави водния сектор в центъра на общественото внимание за години напред.

Засега усвояването на въпросните 2 млрд. все още е символично. А ако се погледнат отчетите за изпълнението, ще се види, че срещу повечето от тях има 0 лева реално усвоени пари. Единствените изключения са суми от под 1 милион лева във Видин, Перник и Ямбол. На повечето места тепърва предстои избор на проектанти, после на изпълнителите.

И относно управлението на дружествата има какво да се желае. В повече от половината сега собственици са общината и МРРБ. Язовирите доскоро бяха с най-различна собственост - общинска, държавна, на различни държавни търговски дружества, дадени на концесия. Лошото им управление и безстопанствеността сега си казват думата. От трета страна, вземането на вода се контролира от екоминистерството.

“Не сме застраховани от ситуация, в която изпадна Перник. Цялата мрежа е от 60-те години, коментира директорът на ВиК в Благоевград Росица Димитрова. Със собствени средства дружеството прави ремонти за около 2 млн. лв., а само за Благоевград са нужни около 100 млн. лв., а за областта - над 900 млн.

Според нея идеята на премиера Бойко Борисов за една държавна ВиК фирма е трудно реализуема. Можело да има окрупняване на териториален принцип.

Да има отделно министерство или агенция за ВиК дружествата е разумното решение, смята Даниел Събевски - шеф на ВиК в Ловеч. Според него състоянието на ловешкото дружество е задоволително. Но признава, че от 1800 км водопроводна мрежа са успели да подменят едва 100 км.

Ако ВиК дружествата преминат под шапката на едно държавно предприятие,

ресурсът им ще

се използва

по-ефикасно

Проблем е, че дружествата не са съпоставими, заяви главният инженер на ВиК в Пловдив Антон Гълъбов.

“Състоянието на мрежата в Пловдивска област е малко по-добро от средното за страната, но все още има много съоръжения от 60-те и 70-те години, които се амортизират в геометрична прогресия. Подмяната им не е по силите на отделното дружество”, твърди Гълъбов.

Според него Пловдив не е имал досега режим за водата, защото не разчита на повърхностен водоизточник, който може да пресъхне.

Градът се снабдява от 4 помпени станции с различен брой сондажи, разположени на двата бряга на река Марица. Част от питейната вода се осигурява от гравитачен източник в Храбрино.

В някои населени места от Асеновградския регион обаче при сухи лета се налага да ограничаваме потреблението, тъй като там водоизточниците са повърхностни. До режим може да се стигне и при липса на валежи през зимата, посочи Гълъбов.

“Не е лоша идея водоснабдителните дружества от цялата страна да са обединени в държавно предприятие”, смята шефът на ВиК във Враца Ангел Престойски. Но трябвало да се прецени дали това да стане чрез холдинг, агенция или друга форма.

Според шефа на ВиК в Бургас Тенев обаче

идеята за

обединение в

държавна фирма

не може да се

реализира,

защото водоснабдителната система е изграждана за отделни региони и всеки имал специфики като воден ресурс, инфраструктура и мощности. Сега единствено Бургас и Варна били с единна водоснабдителна система.

“Пред нас въпросът за обединение не стои. Няма опасност от воден режим в Монтана. В язовир “Среченска бара” има 10,78 млн. кубика вода при максимален обем 15,5 млн.”, заяви управителят на ВиК в града Валери Иванов. До 2021 г. ще бъдат инвестирани 4,8 млн. лева. Предприемали се мерки да се намалят загубите на вода, които са 70%.

Други от От страната и света

Асистент на шефа - това не звучи гордо, но не го подценявайте

Този човек може да ви свърши много работа. А ако ви предложат тази позиция, приемете "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие

Спасяването на турската баня във Варна - мечта на мнозина или мисията е възможна

Варненци пазят спомени за Турската баня и мечтаят за нейното възкресение Варненци обичат старите си сгради, тъгуват, когато ги губят и загрижено пазят спомените от миналите щастливи дни

Феноменален Алберт Попов с победа за световната купа по ски! 45 години я чакахме (Видео)

С феноменално каране във втория манш най-добрият ни скиор Алберт Попов стана вторият българин с победа за световната купа. Той спечели слалома в Мадона ди Кампильо с преднина от 44 стотни пред

Маратон на първо четене да се промуши всичко за всеки, за да има кабинет (Обзор)

ГЕРБ се върна в преговорите и официално потвърди Росен Желязков за премиер. Но първо само с БСП и ИТН - докато и ДБ го приемат  222-ма депутати и 0 гласа "против" промените в съдебния закон

Съдът в Перник: АПИ носи частична вина за катастрофата на АМ „Струма“ от 2021 г.

Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) носи частична вина за трагичната катастрофа на автомагистрала (АМ) „Струма", при която загинаха 45 души от Република Северна Македония преди четири години

>