Икономика в интерес на хората и битката за въглищата
Ключовите планове на Урсула фон дер Лайен и какво ни чака
“На 27 ноември, точно преди 30 години, часовникът удари 12 ч.
Камбаните бият. Вият сирени. Работниците спират да работят. Фабриките, мините и магазините се изпразват, а улиците се изпълват с танци и надежда.
Историческата двучасова обща стачка насред “Нежната революция" накара хора от Прага до Братислава да участват в една красива, мирна вълна на свобода, смелост и единство. За мен тези 2 часа са в основата на това, което винаги е било значението на ЕС.”
С тези думи новата шефка на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен представи своите приоритети и успя да
убеди
Европарламента
да ѝ даде шанс
да прокара
своите идеи
Въпросните идеи са амбициозни - зелените, цифровите, икономическите, но има и една особено любопитна - засилване на отбраната на ЕС, което напомни за Макроновата европейска армия.
България е от членките на ЕС, които спазват ангажиментите си към НАТО и подобряват своето въоръжение. В началото на месеца правителството одобри допълнителни разходи в размер на
16 млн. лв.
за осигуряване
летателната
годност
на самолетите МиГ-29.
“Докато дойдат F-овете, на 8 самолета да им бъдат подменени двигателите, така че нашите летци да бъдат спокойни и да изпълняват задълженията си”, заяви Бойко Борисов. Преди това София купи 8 изтребителя F-16 за 2 млрд. лева. Властите не изключват закупуването на още самолети и така България ще има нова техника, която евентуално може да се впише във възраждането на идеята за европейска армия.
“Европа винаги е получавала своята сила чрез мир, а мира си - чрез сила. НАТО винаги ще бъде крайъгълният камък на колективната отбрана на Европа. Ще останем трансатлантически и ще станем по-европейски. Нуждаем се от допълнителни смели стъпки през следващите 5 г. към
истински
Европейски съюз
за отбрана,”
заявява в политическите си насоки шефката на ЕК, която е и бивш военен министър на Германия.
След най-продължителните в историята преговори по състава на комисията, встъпването в длъжност на първата в историята жена на председателския пост е факт. Екипът “Фон дер Лайен” се състои от 26-има еврокомисари, сред които има хора, родени преди построяването на Берлинската стена, и такива, родени след падането ѝ. Хора, живели в диктатури, и такива, които са помогнали на младите демокрации да се присъединят към ЕС.
За следващите 5 години шефката на ЕК си поставя 6 ключови политически цели (виж в карето). Две от тях - за зелена реформа и засилване на отбраната, са колкото логични и важни, толкова и противоречиви и трудни за постигане. Какво може да очаква България?
Като първи и най-важен приоритет Фон дер Лайен определи сключването на Европейски зелен пакт. “Това е екзистенциален въпрос за Европа и за света. Как може да не е от екзистенциално значение, когато виждаме Венеция наводнена, горите в Португалия опожарени или реколтата на Литва намалена наполовина поради суша?”, каза шефката на ЕК пред евродепутатите.
Зеленият план “Урсула” предвижда амбициозни и труднопостижими цели като тази нетните парникови емисии да бъдат сведени до нула до 2050 г.
Този план възвестява задаваща се остра битка. Полша, която е силно зависима от производството на електроенергия от въглища, например отказа да поеме ангажимент за постигане на подобни цели на последния за годината Съвет на ЕС.
Зависима
от въглищата
е и България
Зеленият пакт ще включва и първия европейски закон за климата, в който ще бъде записана целта за климатична неутралност до 2050 г.
След като законът стане факт, всяка членка, бедна или богата, ще бъде длъжна да го прилага, независимо дали това означава
затваряне на
ТЕЦ-ове, забрана
за дизели
или печки на дърва.
“Всеки човек и всеки сектор ще трябва да дадат своя принос”, категорична е Урсула. Хората и регионите, които са най-засегнати, ще бъдат подкрепени от нов Фонд за справедлив преход.
Първото заседание на новата ЕК в Брюксел се проведе изцяло без хартия, съобщи Фон дер Лайен и отбеляза, че така се прави нова стъпка в работата на институцията.
Фермерите ще бъдат подкрепени с
нова “Стратегия
от фермата
до трапезата”,
която ще се фокусира върху устойчивото производство на храна по цялата верига.
Друга стратегия за здравето на гражданите ще следи качеството на въздуха и водата, употребата на опасни химикали и пестициди.
Може би най-интересен е 5-ият приоритет на Урсула - по-силна Европа на световната сцена, с която се цели укрепване на глобалното лидерство на ЕС.
Тази фомулировка включва многостранното сътрудничество на ЕС със света, силна търговия при спазване на най-високите стандарти, цялостна стратегия за Африка, европейска перспектива на страните от Западните Балкани и т.н.
В официалния документ с политическите насоки, по които ще работи комисията на Урсула, се поема ангажимент за “защита на Европа”.
През следващите 5 години новата ЕК обещава да укрепи Европейския фонд за отбрана със средства, предвидени в следващата Многогодишна финансова рамка 2021-2027 г. (МФР).
“Сериозните и остри хибридни заплахи са се превърнали в реалност. ЕС трябва да засили своята реакция и устойчивост”, обосновава се шефката на ЕК в документа. Още в първите си дни на поста Фон дер Лайен коментира, че засега не се предвиждат достатъчно средства за отбрана в проектобюджета на ЕС до 2027 година.
Шефката на ЕК директно заяви, че
на места НАТО
отсъства
и е важно ЕС да може да реагира, особено при кризи. “ЕС има своите възможности в дипломацията, чрез инвестициите за развитие, но трябва да продължим да укрепваме европейския отбранителнен съюз”, добави тя.
През ноември 2018 г., френският президент Еманюел Макрон призова за “истинска европейска армия”, която да защити континента от Русия и дори САЩ. По думите му Европа трябва да ограничи зависимостта си от американската военна мощ, особено след като Доналд Тръмп обяви, че изтегля САЩ от договора за неразпространение на ядрените оръжия.
Новият комисар, който Урсула избра да отговаря за отбраната, е именно французин и е на същото мнение. Тиери Бретон пледира за развитие на европейска отбранителна индустрия, за да се разполага със “суверенни технологии”. “Отбраната ще бъде изключително важен залог през петте години мандат на тази комисия и това ще премине под мое ръководство, като за пръв път ще се създаде европейска отбранителна индустрия, координирана отчасти от Европейската комисия”, заяви Бретон. Любопитен факт е, че говорител на френския еврокомисар е българката Соня Господинова.
По приоритета “Икономика в интерес на хората” Урсула фон дер Лайен обещава
укрепване на малките и
средните предприятия,
които са гръбнакът
на европейската икономика
От създаването ѝ от оперативната програма се възползват много български предприятия.
“Страните от изток на запад, от юг на север се нуждаят Европа да бъде техен истински партньор. Ние можем да оформим по-добър световен ред. Това е мисията на Европа. И което искат европейските граждани”, казва първата жена, председател на Европейската комисия.
6 приоритета на ЕК за 2019 - 2024 г.
1. Европейски зелен пакт
Стремеж да бъдем първият неутрален по отношение на климата континент
2. Икономика в интерес на хората
Работа за постигане на социална справедливост и благоденствие
3. Европа, пригодна за цифровата ера
Овластяване на хората чрез ново поколение технологии
4. Утвърждаване на европейския начин на живот
Защита на нашите граждани и нашите ценности
5. По-силна Европа на световната сцена
Укрепване на нашето отговорно глобално лидерство и засилване на отбранителните сили
6. Нов тласък за европейската демокрация
Насърчаване, защита и утвърждаване на нашата демокрация
Какво обещава Урсула фон дер Лайен
Комисията “Фон дер Лайен” си поставя цели и конкретни срокове за постигането им. Ето някои от ангажиментите, които първата жена, шеф на ЕК, поема пред европейците.
l За първия ден тя обеща и почти изпълни - да представи колегиум пример за равенство между половете. Само една жена не ѝ достигна за 50/50 с мъжете
l В рамките на 100 дни ЕК обеща и предложи за разглеждане Европейския зелен пакт
l Отделяне на европейски средства във фонд за помощ на засегнатите от зеления енергиен преход
l В началото на 2020 г. еврокомисарката по здравеопазване Стела Кириaкиду ще започне амбициозен план на ЕС за борба с рака. 11-годишната сестра на Урсула умира от рак, докато още живеели в Брюксел
l До следващата година европейците ще имат думата на конференция за бъдещето на Европа, на която да изразят мнението си за това какво е важно за ЕС
l Инвестиционен план за устойчивост - рекордни суми за авангардни изследвания и иновации
l Фермерите ще бъдат подкрепени с нова “Стратегия от фермата до трапезата”, фокусирана върху устойчивото производство на храна по цялата верига
l 13 млрд. евро за изграждане на отбранителна индустрия във всяка страна от ЕС
l Всеобхватен европейски механизъм за върховенство на закона, съгласно който всяка година обективно трябва да се докладва за състоянието му в целия ЕС
l Силни граници, модернизация на системата на ЕС за убежище и сътрудничеството със страните - партньори по миграцията
l До 2024 г. 10 000 допълнителни граничари от ЕС ще помагат за охрана на европейските сухоземни и крайбрежни външни граници
l Завършване на съюза на капиталовите пазари и задълбочаване на икономическия и паричен съюз
l Всеки работник в ЕС ще има справедлива минимална заплата
l До 2050 г. Европа ще стане първият неутрален за климата континент в света