60,9% от водата у нас се губят, но поскъпва от сряда

30.12.2019 01:00 Христо Николов

1,887 млн. българи все още нямат канализация

60,9% от водата, която ВиК дружествата в България са купили от държавата и са искали да продадат на населението, са чиста загуба и са изтекли, преди да стигнат до хората. Това показва последният анализ за ВиК сектора, който Комисията за енергийно и водно регулиране е публикувала по време на коледните празници.

Данните са за 2018 г. и според тях в сравнение с 1 г. по-рано делът на загубената по тръбите вода е намалял едва с 1 процентен пункт. До края на сегашния 5-годишен регулаторен период остават още 3 г., като целта пред водните дружества е дотогава делът на загубите да се сведе до 49%. Ако обаче темпът на намаляване се запази като сегашния, този процент ще бъде достигнат около 2031 г.

Едва 39,1% от водата, която ВиК дружествата са доставили на клиентите си, са донесли приходи.

Останалото количество - 531 милиона кубически метра, е отишло в земята от амортизираните тръби или е доставено и отчетено, но не е платено. Твърде възможно е и да става въпрос за кражби на вода.

Освен това от анализа на КЕВР излиза, че близо 1,887 млн. българи, които имат течаща вода в домовете си, не разчитат на канализационна мрежа за отвеждането . Това е близо 25% от населението, обхванато по принцип от ВиК мрежите. Тези хора ползват септични ями или малки местни колектори.

Една от най-сериозните констатации в анализа е, че съвсем малко на брой водни дружества поддържат надеждни данни за дейността си, от което следва, че загубите може и да са по-големи.

Данните от лабораторните проби на питейната вода или на отпадъчните води се съхраняват в по-голямата си част на хартия и до тях няма лесен и бърз достъп. А още преди 2 години КЕВР ги е задължил да цифровизират тези данни.

През 2018 г. е имало 58 хиляди аварии само по водопроводната мрежа, които са оставили повече или по-малко хора без вода, а общият брой на запушванията на канализационни мрежи, които не са в сгради, са 15 020.

КЕВР констатира, че единствено наводненията на имоти от течове са в рамките на нормата. Всички останали аварии надвишават пределно допустимото 2, 3 и дори 4 пъти.

Въпреки това от сряда водата поскъпва в почти цялата страна с от 0,5 до почти 10%.

Други от От страната и света

Полицията не може да спре Гергана да тормози Дара Екимова от фалшиви профили

Причината е в дефиницията на киберзаплаха, обясни министър Атанас Илков МВР не може да спре Гергана Неделчева да прави фалшиви профили в социалните мрежи и така тя да престане да заплашва певицата

Ресторантът длъжен да информира, ако в шопската салата сиренето е с палмова мазнина

Земеделското министерство променя наредба след многобройни запитвания на потребители Ако в сиренето, което се използва за различни ястия по ресторантите, се съдържа палмова мазнина

С 220 млн. лв. за ремонт голямата батерия - “Чаира”, ще заработи след 3,5 години

Две обществени поръчки на обща стойност над 220 млн. лв. обяви Националната електрическа компания. Те са за проектиране и подмяна на първи и четвърти агрегат на Помпено-акумулиращата

Ще падат ли хапчета като бонбони от машини, карат се депутати и фармацевти (Обзор)

Браншът плаши с протести и че ще сезира ЕС. А сега един да носи на село куфар с лекарства за всички, добре ли е, питат политици Могат ли вендинг машините за лекарства да отворят път към злоупотреба

Достойният българин Йоско Алипиев, който даваше по 100 лв. за шестица в училище, с нови вълнуващи каузи

Всяка седмица ще организира благотворителна вечеря, а целият оборот ще отива за нуждаещи се Бургаският бизнесмен Йоско Алипиев, който се прочу с това, че раздава финансови премии на работниците си

>