Двойни приходи в бюджета, 16 хил. българи се завърнали (Обзор)
Двойни приходи в бюджета,16 хил. българи се завърнали. Свива се сивата икономика, растат минималната пенсия и заплата
Българи се завръщат от чужбина, битовата престъпност е намаляла, подобрява се състоянието на армията, децата се задържат в училище, заплащането на учители и медици се повишава. Така отчетоха 2019-а министрите пред премиера Бойко Борисов на последното за годината заседание на Министерския съвет.
Над 16 хил. са завърналите се българи, като за сравнение преди 8 г. те са били 5 хиляди. Най-често посочват като причина да се приберат семейството и подобрението на състоянието на страната, отчете вицепремиерът по демографията Мариана Николова.
Живеещите навън пък вече могат да получават и готовите си лични документи по пощата. Открити са ново консулство в Барселона, посолства в Абу Даби и Рияд, отчете вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева.
90% от
българите във
Великобритания
са получили
статут,
което според нея се дължи на организацията и информационната кампания, която МВнР създало за Брекзит.
За първи път от 9 г. през 2019 г. български външен министър посети Москва, а руският премиер бе на визита в София, припомни Захариева. Открои и срещите на премиера с държавните глави на САЩ и Южна Корея, както и посещението на папата у нас.
Над 207 хил. души са намерили работа през бюрата по труда, отчете социалният министър Деница Сачева. Припомни, че минималната заплата скача от 560 на 610 лв. от 1 януари. За да се подобри качеството на работната сила, правителството заделя над 70 млн. лв. по различни проекти. 5 млн. пък ще отидат по програми, които да мотивират чужите работници у нас.
Забележителна
година за
българската
правосъдна
система
Така пък определи 2019 г. в доклада си Данаил Кирилов. Той припомни промените в Закона за съдебната власт и най-вече подготвяните промени главният прокурор да бъде разследван от независим такъв.
Готови сме да предложим изменения за полагане на единен държавен изпит за право с цел да повишим качеството на юридическото образование, обяви Кирилов.
И за военния министър и вицепремиер Красимир Каракачанов годината е “изключително успешна” - придобиването на F-16 и отделянето на средства за всички авиационни програми, подадените по 2 оферти за проектите за сухопътните войски и военноморските сили. За първи път от години постъпилите в армията са повече от напусналите я, и то с разлика 320 души. Припомни възстановяването на Националното военновъздушно училище, купените 2 миночистача и ремонтирането на 14 танка.
За военното сътрудничество винаги ще има критики от тези, които
не знаят дали
сме в
Европейския
съюз, или в
Съветския,
заключи Каракачанов. “Добре казано!”, отвърна му Борисов.
Регистрациите за битовата престъпност намаляват, разкриват се повече престъпления, а системата е стабилна от гледна точка на кадрово обезпечаване, обяви вътрешният министър Младен Маринов. Заплатите на всички в системата са вдигнати с 10%.
Намаление на
задълженията на
болниците с 25% очаква здравният министър Кирил Ананиев. В 90% от лечебните заведения заплащанията са достигнали нивата, заложени в колективните трудови договори. 47 млн. лв. пък са дадени за апаратура, 170 млн. - за Педиатрията и още 50 млн. за педиатричните отделения в страната.
Сега ще стартира и детската болница и в средата на януари ще определим победител, каза Ананиев. Тя ще е модерна и съвременна, хората да не се поддават на внушения, призова той. Министърът припомни проекта за Спешната помощ - 210 от 400-те нови линейки вече са тук, обучават се специалистите. Осигурени са 20 млн. лв. за медицински хеликоптер. Не успяхме да постигнем консенсус за новия модел на осигуряване, но няма да се откажа и ще продължа да настоявам и догодина, зарече се Ананиев.
5, 5 млн. лв. е инвестирало спортното министерство в обновяване и изграждане на нова спортна инфраструктура в цялата страна, докладва Красен Кралев. Одобрени са и проекти за 715 хил. лв. Започнаха реформите по новия Закон за физическото възпитание. Спортните клубове трябва да отговарят и на изцяло нови правила, които са част от борбата срещу клубовете фантоми, продължи той.
Тук трябва да сте много стриктни. Ако трябва, и Младен (бел. авт. - вътрешният министър) да ти помага, настоя премиерът Борисов. Залата в Бургас ще бъде завършена през 2020 г., увери Кралев. Стана по-голяма от “Арена Армеец”, включи се премиерът.
Чуждестранните
туристи са над
8,4 млн.
за 10-те месеца, приходите от тях са над 3 млрд. лв., което е ръст въпреки трудната година, в която фалира туроператорът “Томас Кук”, отчете министър Николина Ангелкова. Нощувките в този период са 25 млн., от тях 3,4 млн. на българи. Тази година стартира и системата ЕСТИ, която свързва министерството с МВР, НАП и др. институции. Ангелкова изтъкна и партньорството с германските здравни каси. Договорите за концесия и наем на морски плажове са над 145, приходите от тях са 18 млн. лв.
Всички туристически услуги са електронни, работи се и по регистър на всички забележителности и фестивали. По този повод Борисов препоръча да се рекламират и показват повече археологическите разкопки. В Провадия, Перник, Търговище има уникални неща, колкото може повече туристи да ги видят, заръча той.
БДЖ и НКЖИ нямат задължения към държавата за първи път от близо 10 г., изтъкна транспортният министър Росен Желязков. Всички договори за ремонти на подвижния състав са реализирани и жп транспортът е устойчив.
Едни от най-важните закони в сектора бяха приети - за автомобилните превози, жп транспорта, морските пространства, концесиите, електронното управление.
Финансираните с европейски средства проекти вървят успешно - тунелът “Железница”, жп линиите Елин Пелин - Костенец и Пловдив - Бургас. При пристанищната инфраструктура за първи път от години се работи по голям проект при Варненското и Белославското езеро. Пристанищата Варна-Запад, Бургас и тези по Дунав ще се дадат на концесии, както и летище Пловдив. Желязков е уверен и че отдаването на аеропорта в София също ще приключи успешно.
Стартира “Балкански поток” и интерконекторът България - Гърция при енергетиката. “Булгаргаз” направи няколко търга и
за първи път в
България беше
доставен газ от
други източници, сред които и САЩ. Работи борсата за търговия с природен газ. Срокът на експлоатация на 6-и блок на АЕЦ “Козлодуй” беше удължен. Започна процедура за търсене на стратегически инвеститор за “Белене”.
Борисов допълни, че всичко това е било успешно заради доверието, успели сме да защитим за първи път българския интерес пред партньорите ни, защото нещата са изчистени от корупционни схеми и механизми. Заради корупция беше спрян “Южен поток”, припомни премиерът и подчерта, че неслучайно сега строителството му е с 1 млрд. по-евтино.
В цялата страна има модерни съоръжения за преработване на отпадъци, отчете екоминистърът Нено Димов. 1,5 млрд. лв. са отпуснати за ВиК сектора по оперативни програми, още 55 млн. дава МОСВ за малки населени места. Приета е разработена от Световната банка краткосрочна програма за постигане на нормите за качеството на въздуха, свързано с наказателната процедура срещу България от ЕК.
С над 111 млн. лв. от ЕС са финансирани 7 общини за битово отопление, а 500 млн. лв. са дадени за електрификация на градския транспорт.
Напредък по всички стратегически пътни проекти постига МРРБ.
“Хемус” е
топприоритет - предсрочно бяха пуснати 9,3 км, работи се по отсечката “Белокопитово” - “Буховци” и започна строителството на нови 134 км, заяви министър Петя Аврамова. По “Струма” също са пуснати 6 км предсрочно, започна изграждането на тунел “Железница”, работи се и по трасето през Кресненското дефиле. Старт се даде и на магистрала “Европа”, както и на скоростния път Видин - Благоевград.
86% от бюджета на ОППР вече са договорени и е обновена инфраструктура в градовете. Над 1800 сгради са санирани. В експлоатация се пусна яз. “Пловдив” - първият нов за питейни нужди от 30 г. насам.
И трите рейтингови агенции
повишиха
кредитния
рейтинг
на България - “Фич”, “Муудис” и S&P. Всички точки от плана за присъединяването ни към ЕРМ 2 са изпълнени, остава само да се увеличат капиталовите буфери на две български банки, обясни финансовият министър Владислав Горанов. В борбата със сивата икономика отчитаме победа, а контрабандата на цигари е сред най-ниските в ЕС. Приходите по бюджета са се увеличили двойно спрямо 2014 г., минималната пенсия е нараснала с 62%, безработицата е намаляла със 7,8 на сто, минималната работна заплата ще нарасне с 80% с новото увеличение от 1 януари.
Успех е и това, че спечелихме две арбитражни дела - с ЕВН и Държавния резервен фонд на Султаната Оман.
Единственият министър, който не се отчете, беше икономическият Емил Караниколов - той е командирован от премиера в Перник до приключване на водната криза.