Ученици - “жирафчета” и “делфинчета” даряват пари и храна за дядо Сашо
За Коледа децата го дариха с 300 лева, събрани от депутати. Вече втори випуск от 23-о училище в София помага на възрастния мъж - учат се на добро и финансова грамотност
“Дядо Сашо!”, извикват децата 3 пъти през оградата, а от двора се задава трудно ходещ, но с голяма усмивка възрастен мъж. Това е дядо Сашо.
Учениците на София Бонева от столичното 23-о СОУ “Жолио Кюри” вече 4 години купуват всяка седмица хранителни продукти на 65-годишния мъж. Той е трудноподвижен заради тежко падане, при което наранява гръбнака си и чупи тазобедрена става. След операция са му поставени 4 пирона на лявата тазобедрица. “Много ми помагат децата. Благодарен съм им”, казва дядо Сашо.
Възрастният мъж живее сам под наем в сутерена на къща в столичния квартал “Редута”. Работил е в МВР, но получава инвалидна пенсия. По-голямата част от парите му отиват за наем и сметки, а
единственият
близък човек е
дъщеря му
Вече втори випуск на г-жа Бонева в края на всяка седмица събира малки дарения, с които се купува храна. Парите идват от родителите на децата. Те в края на всяка седмица заделят по 1-2 лв. за каузата.
Освен хранителните продукти малко преди коледната ваканция тази година второкласниците занесоха на дядо Сашо и плик с 300 лв., които събраха от коледен базар в парламента. В началото на декември децата продадоха ръчно изработени картички и сувенири и пяха в кулоарите на Народното събрание.
“Бяхме поканени от председателката на комисията по образование Милена Дамянова. Тя беше на открит урок в нашето училище и много хареса инициативата ни за дядо Сашо”, разказва учителката на малките дарители София Бонева.
Именно тя успява да създаде каузата преди 4 г. с идеята да научи децата на финансова грамотност, но и на човешки добродетели. Идеята да помагат на възрастен мъж идва от предишния випуск на учителката. Контакта с дядо Сашо пък дал дядото на една от ученичките. Така става традиция за класа всеки петък децата да ходят на пазар.
Преди да влязат в магазина, учениците се спират пред кварталния супермаркет, където следва кратък инструктаж.
“Какво не правим в магазина”, пита г-жа Бонева.
“Не тичаме, за да не съборим нещата от рафтовете”, отговарят децата.
“А какви храни
ще купим за
дядо Сашо”,
продължава тя.
Отговорът е
“здравословни”
Учениците не просто се опитват да помагат финансово на възрастния мъж, но и да му осигурят здравословна храна. Затова в магазина първо се спират на щанда с плодовете и зеленчуците. “Учим се и на здравословно хранене. Освен това, когато са в магазина, внимателно гледат цената и срока на годност”, казва София Бонева. Право да пазаруват имат само тези, които са били най-послушни през изминалата седмица. Сред тях има и касиер, който държи парите, както и счетоводител, който през целия пазар записва старателно на листче цените и изчислява общата сума.
Вече от 8 г. децата в 23-о СОУ от 1-и до 12-и клас се учат на предприемачество.
Учениците от предишния випуск на г-жа Бонева започват инициативата в помощ на дядо Сашо. Част от тях все още помагат и ходят в петък до магазина заедно с малките си съученици. Големите се наричат “жирафчета”, защото жирафите имат големи сърца, а сегашният випуск на г-жа Бонева носи името “делфинчета”, защото делфините са пословично умни животни.
“Смятам изобщо
да не спираме,
докато той е
там и си е жив”,
отговаря София Бонева на въпроса “докога ще продължават учениците ѝ да помагат на дядо Сашо?” А възрастният мъж казва скромно, че няма нужда от още помощ. “Децата ми дават достатъчно. Ако някой иска, да помага на децата. Те заслужават”, казва дядо Сашо.