Не разрешиха кафенета до древните зидове на Небет тепе - акропола на Пловдив
Реставрацията изключва вдигане на кули и бутафория
Най-значимият древен обект на Пловдив – Небет тепе, ще се реставрира, но без разполагане на търговски зони, заведения и места за настаняване около старините. Това съобщи областният управител Дани Каназирева. Археологическият комплекс, наричан още акрополът на Пловдив, ще бъде консервиран и превърнат в туристическа атракция. За целта общината кандидатства за 9 млн. лева по оперативна програма „Регионално развитие”.
„Оказахме й пълно съдействие с изключение на това, че не могат да разполагат търговски зони, защото мястото е публична държавна собственост и паметник на културата от национално значение”, обясни пред „24 часа” Каназирева.
За предстоящата сесия на 28-и в местния парламент е входирано като първа точка предложение от кмета Здравко Димитров. Той описва, че Небет тепе е сложна многопластова археологическа структура, в която са разкрити останки от първото праисторическо селище на Трихълмието. През 12. век преди Христа прераства в древнотракийския град Евмолпия – един от първите градски центрове в Югоизточна Европа. Обектът е с огромно научно-историческо значение, тъй като в него могат да се проследят всички културни пластове от праистория, Античност и Средновековие.
Кметът Димитров иска съгласие от съветниците да внесе предложение чрез областния управител до Министерския съвет, с което Небет тепе да бъде предоставено на общината за 10 г.
Каназирева обаче уточни, че паметникът вече е даден безвъзмездно и безсрочно на градската управа. Предстои да се изготви технически проект за реставрация и консервация. Идейната разработка е на арх. Румяна Пройкова и тя не предвижда издигане на кули, каквито намерения имаше предишната власт.
По думите й древните зидове ще бъдат възстановени до нивото, на което са запазени. Пройкова, по чийто проект възтановиха западните пропилеи на площада, е противник на бутафорията. Целта е обектът да се социализира, да се изгради инфраструктура, включваща туристически пътеки и най-вече подходите към хълма.
Освен с Небет тепе пловдивската община кандидатства и за реставрация на Източната порта на Филипопол. И за двата обекта ще има обществено обсъждане.