Сметната палата предлага промени в Закона за партиите
Сметната палата ще предложи на Народното събрание промени в Закона за политическите партии, като основен акцент в тях е финансирането.
Това обясни пред Би Ти Ви в предаването „Лице в лице” председателят на Сметната палата Цветан Цветков. В момента в закона няма конкретизация на видовете разходи, т.е. – за какво и по колко да харчат партиите.
„Само три групи разходи са посочени изрично – за поддържане на партийните структури, за подготовката на участие на избори, за организиране на мероприятие. Следва обща формулировка „други присъщи разходи”, посочи Цветков.
На страницата си Сметната палата публикува ежегодния си одит. Проверени са 13 партии. Одитират се тези, които са получили държавна субсидия и които ползват държавна и общинска собственост.
Проверката е установила, че партиите са получили надплатени субсидии – в разрез с определените от закона максимум 11 лв. на глас. Причината – грешка в метода на изчисляване.
„По наше мнение размерът на субсидиите е пряко зависим с видовете разходи, които имат право да извършват париите. Ако това се конкретизира ясно, тогава ще се определи субсидията, която е необходима за нормалното функциониран на една политическа партия. Препоръката на Съвета на Европа е партиите да получават държавна субсидия, за да може да се осигури плурализма в политическия живот на България и на второ място да се осигури нормалното функциониране на политическите партии”, отговори Цветков на въпрос какъв трябва да е размерът на субсидията.
Той и колегите му настояват и за друга поправка в закона – да се определи крайна дата, на която да приключва финансирането на партията по време на предизборната кампания: „Ние имаме крайна дата на предизборната кампания, но нямаме крайна дата на финансирането. Получава се абсурдът – предизборната кампания е приключила, а партиите продължават да получават финансиране. Друг проблем е, че нараства броят на неразплатените плащания. Когато разходите превишават приходите, тази разлика се посочва като неразплатено плащане, тоест те не са изпълнили своите финансови задължения към доставчици на стоки и услуги, които са юридически лица”.
Другата предлагана мярка е да бъде забранено на дружества с държавно и общинско участие да правят дарения за партии.
Цветков добави, че сред най-честите нарушения, които е констатирала Сметната палата, е по отношение на имотите, които ползват партиите. Например, някои са настанени в имоти без да имат правни основания да са там, закъсняват с наема или въобще не го плащат и др.