Защо търсим най-много в гугъл болести

17.12.2019 09:00 Маргарита Петкова

Инфлуенсъри на тротинетки сърфират

И тази година световната търсачка гугъл обяви най-търсените думи, личности и събития.

Интересно е къде сме ние в желанието си за знания. И познания. Българските потребители най-често са търсили що е то инфлуенсър и... тротинетка. Обяснимо.

Социалните

мрежи са пълни

с инфлуенсъри,

редно е да знаем като какви се явяват. Ех, ако знаехме, че има връзка между думите инфлуенсър и инфлуенца, което от своя страна е чисто и просто грип, може би щяхме да се сетим и разтълкуваме правилно. И да се чукнем по главата.

Всъщност терминът означава нещо, което оказва влияние, но погледнато като болест, както навлиза в езика ни от началото на миналия век, можем да си го преведем, че това си е някаква инфекция, поразяваща организма в която и да е от неговите части.

Друго си е обаче да влияеш на общественото мнение, нали?

Езикът е жив организъм, той се мени непрекъснато. Нещо в него остарява, появява се нещо ново, щамове щъкат всякакви за добро или за лошо. В случая с инфлуенсърията новото е просто добре забравено старо. Достатъчно е да сте чели или чули “Инфлуенцата у Митрето” на Тома Измирлиев и няма смисъл да търсите, то е ясно. Както е ясно, че 80% от потребителите нито са чели, нито са чули, нито знаят кой е Тома Измирлиев. Все пак радостното е, че знаят, надявам се, брат му Христо Смирненски.

Ако не го знаят, от инфлуенсърите няма да го научат, но това е социологически, а не филологически проблем.

Горе-долу същото е и положението с тротинетката. Тя си съществува открай време заедно с колелото. Една от най-любимите детски играчки. Но за да съм справедлива, сега се търси електрическа тротинетка - що е то, къде да го намерим, как да се възползваме от нововъведените средства за масово придвижване в столицата и срещу колко.

Мисля, че това са търсили гражданите повече, отколкото значението на думата. Както е и с африканската чума, легионерската болест и Брекзит.

Чума всички знаем що е то, за римските легиони и Чуждестранния такъв сме чели и чували, а Брекзит вълнува поне тези, дето половината им рода е наясно с работата в мъгливия Албион.

Като писнат в съседното село, че им трепят прасетата поголовно, няма как да не потърсиш защо ще изтрепят и твоите.

Брекзитът, както казах, е ясен като значение, но като последици е все още неясен и опасен за евентуалните потърпевши, дето всеки месец чакат паундите от родителите или децата си, за да вържат двата края. Никак не е изненадващо и търсенето на що е то морбили.

При нароилите

се антиваксъри

плюйте си в пазвите и бай, бабо, да не те срещне м... орбилът.

В средата на миналия век благодарение на масовата имунизация тази поразяваща болест с изключително висока смъртност, е заличена от територията на цяла Европа, но напоследък се появява на нашата територия. Та хубаво е, дето се информирате, ама не е зле информацията да я и осмисляте. Щото едно е да ви “евтаназират” прасето, съвсем друго - морбилите да се лепнат на детето ви. Да не дава Господ! Молитвите на свещеници антиваксъри не помагат - доказано е.

Ако направим обобщение, българите сме търсили все болестотворни, че и смъртоносни неща. Изключая тротинетките, които обаче при неправилна употреба не влизат в изключението.

Мога да предполагам само, че търсенето на що е то Чернобил е предизвикано тази година най-вече от едноименния сериал. Ама пак е от смъртоносните.

Казах вече - от филологическа гледна точка езикът е в непрекъснат развой. Често ми се налага да обяснявам (защото ме питат) защо е така. Защо има палатализации, рефлексии на тейота и дейота, на еровете, на ятовата гласна... Ами обновява се езикът, така, както се обновяват клетките в нашия индивидуален организъм, без тази обнова... летален изход.

Но пък и с много пластики и тунинги пак е същото - на нищо не заприличваш като ти се спукат имплантите или ти цъфнат устните като на прокажен. Значи - мяра във всичко. Странно е, че няма сред търсените думи

чорбаджия,

маскари,

чемшир, глъчка,

ятаган

Изводът (лично мой), е, че значението им е познато на народонаселението. Изводът (пак лично мой, но с нездрава насмешлива конотация) е, че е благодарение на “превода” на Вазовия роман “Под игото”, та няма да се чудим вече на израза “гушна чемшира”. Експериментът го гушна още в зародиш. Както и една преводачка гушна едни мангизи (ще търсите ли какво означава в гугъл този термин?).

Това - в рамките на добрия шеговит тон. Защото новият език не заменя стария, а го дообогатява. Поне така е редно да бъде.

Най-хубавия извод от данните на гугъл е, че българите търсим. А който търси, намира. И като намери, премисля. Преосъзнава.

И си прави изводи. А знанията също, слава Богу, няма кой да ти ги отнеме, чрез тях вървиш напред, по своя естествен личностен развой. Без него не става. Гугъл помага, но в кошарата на битието не вкарва.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>