ЕС със споразумение по политиката за климата, Полша остава извън него

13.12.2019 07:42
Урсула фон дер Лайен Снимка: Ройтерс

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел обяви, че евролидерите са постигнали споразумение по политиката на ЕС за климата, съобщиха Франс прес и БТА.

"Споразумение за климатична неутралност до 2050 г. Европейският съвет се договори за тази важна цел", написа той в "Туитър".

Полша, която е силно зависима от производството на електроенергия от въглища, не пожела да поеме засега ангажимент, но и не блокира финалното решение. Според източници случаят с Полша ще бъде разгледан отново през юни 2020 г.

Полският премиер Матеуш Моравецки каза, че след трудни преговори е договорил да бъде направено изключение за неговата страна, предаде Ройтерс.

Атомната енергия

Той добави, че е обещано щедро финансиране за икономическия преход в регионите, които ще бъдат най-засегнати от отказването от изкопаемите горива и че ЕС изрично е признал ядрената енергия за допустимо средство в намаляването на емисиите.

Чехия оказа силен натиск за запазването на ядрената енергетика.
Емисиите на ЕС намаляха през последните две десетилетия, но все още представляват 9,6 процента от въглеродните емисии в света, показва европейски доклад от 2018 г.

Държавните глави и правителствените ръководители от Европейския съюз не се споразумяха на срещата си в Брюксел за отказ от атомната енергия. Това става ясно от публикувано на сайта на Европейския съвет изявление.

"Европейският съвет признава необходимостта от гарантирането на енергийна сигурност и уважава правото на държавите членки да определят енергийния си микс и да изберат най-подходящите технологии.

Някои държави членки посочиха, че използват ядрена енергия като част от енергийния си микс", се казва в текста.

По информация на ТАСС Франция и България са сред страните, които са изразили намерение да продължат да използват атомна енергия.

Лидерите на 27 държави членки на ЕС са подкрепили единодушно идеята да бъдат въведени мита върху внасяните продукти от трети страни, които не спазват същите екостандарти като европейските, съобщи Елисейският дворец, цитиран от Франс прес.

Европейската комисия ще разработи през идните месеци нормативен акт за прилагане на този финансов механизъм, който е част от програмата "Зелен пакт" на новата ЕК, добави Елисейският дворец.

Полша остава извън споразумението 

Европейският съюз остави Полша извън споразумението за намаляване на емисиите на парникови газове до нула до 2050 г. след дълги пазарлъци на срещата на върха с три от по-бедните източни страни членки, които поискаха повече средства за икономически преход и подкрепа за ядрената енергия, съобщи Ройтерс.

Чехия и Унгария се отказаха от възраженията си, след като получиха гаранция, че ядрената енергия ще бъде призната като начин за намаляване на емисиите на парникови газове. Но Полша остана против.
Тези спорове се водиха ден след като Урсула фон дер Лайен, новата ръководителка на Европейската комисия, предложи инвестиционен план в размер на 100 милиарда евро за постигане на нула нетни емисии на парникови газове до средата на века. Тя сравни този план със стъпването на човек на Луната.

Фон дер Лайен каза, че сделката, договорена тази нощ от държавните глави и правителствените ръководители на 27 държави от ЕС, е достатъчна за ЕК да започне да изготвя конкретни законодателни мерки за блока за следващата година.

"Признаваме, че преходът е голям за Полша", каза Фон дер Лайен, но добави, че ЕК няма да променя графика си.

Полският премиер Матеуш Моравецки, чиято страна разчита на силно замърсяващите въглища за около 80 процента от енергията, от която се нуждае, каза, че преговорите са били много трудни. "Полша ще постигне "климатична неутралност", следвайки свое собствено темпо", каза той пред журналисти след маратонните преговори.

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че е доволна от резултатите.

"Няма разцепление в Европа на отделни части, но една държава членка се нуждае от повече време да види как ще приложи" споразумението, каза тя.

Чехия и Унгария искат да инвестират в ядрена енергия и извоюваха точка в заключителния документ, която изрично признава правото им да го направят, въпреки съпротивата на Австрия, Люксембург и Германия.
"Всяка страна може да реши какъв да бъде националният й енергиен микс. За Австрия ядрената енергия не е безопасен и устойчив източник на енергия", каза канцлерката Бригите Бирлайн.

Полша поиска по-конкретни гаранции за финансирането на енергийния преход, включващ отказване от изкопаемите горива, в бюджетната рамка за 2021-2027 г., което е още една трудна тема за дебат в ЕС.

Нетни платци като Холандия обаче бяха категорични, че няма да предоставят повече средства, ако Варшава не поеме твърд ангажимент към амбициозната цел в сферата на климата.

Други от От страната и света

Православен календар за 11 януари, вижте кои са именици днес

Преп. Теодосий Велики. Преп. Теодосий Антиохийски  Св. Теодосий Велики пръв въвел общежитийната форма на монашеския подвиг и затова е наречен “началник на общежитието”

Само в "24 часа" на 11 януари - 9000 гласуват за Емил, Лили, ФСБ, “Щурците” - носталгия по златни хитове на 80-те

Само в "24 часа" на 11 януари четете:  9000 гласуват за Емил, Лили, ФСБ, "Щурците" - носталгия по златни хитове на 80-те - съботен очерк   Няма да се върна като жури на "Бургас и морето"

Тръмп спасен от затвора, урежда срещата с Путин (Обзор)

Републиканецът иска да строи нова вец в Гренландия Новоизбраният президент Доналд Тръмп беше осъден на безусловно освобождаване по всички 34 обвинения по делото

Александър Везенков влезе в историята! Вкара 45 точки и вече е №3 в Евролигата (Видео)

Ако не знаеш какво да правиш, подай на Везенков и той ще вкара. Това е често прилагано правило в "Олимпиакос" в трудни моменти. Този път се случи същото

Редят правителство на малцинството до сряда, тройната коалиция - на един пленум разстояние (Обзор)

До последно неясно как и дали ДБ ще подкрепи 11 кресла за ГЕРБ, за БСП - важното им социално министерство, ресурсните регионално и на екологията плюс спортното Хората на Доган няма да получат постове

>