Златни пръстени от Калиакра и византийски монети в НИМ
Археологичните открития на годината събрани в музея
Кръглата зала на Националния исторически музей е мястото, къдетоднес ще се открие изложбата “Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2019”. През 2019 г. археолозите от НИМ проведоха археологически разкопки на шестнадесет обекта и два теренни обхода. Географският обхват се разпростира от Дунавската равнина до Родопите през Черноморското крайбрежие, включително Витоша, Плана планина и Тракийската низина. Обектите са от различен характер като: селищни и надгробни могили, антични и средновековни крепости и селища.
За първи път ще бъде показан най-впечатляващият предмет от гробните дарове - масивен златен пръстен
Открит е в средновековната морска столица на България - Калиакра, тази година под научното ръководство на доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей. Пръстенът е от известния Калоянов тип, но с много по-детайлна и изящна украса по халката, изображение на гълъб, надпис и монограм на императорската фамилия в Константинопол. Той е открит в един от гробовете на наследник на Палеолозите. Уникалната находка разкри името на погребания - Георги, както и знатното му потекло. Посетителите ще имат възможност да видят и красив стъклен съд, открит в гроба му, в който според тогавашните вярвания са се събирали сълзите на оплаквачките.
Изключително рядка е колективна монетна находка от късноантична и средновековна крепост “Балък Дере”, намираща се на територията на община Ивайловград.
Една от големите изненади за екипа под ръководството на проф. д-р Иван Христов и д-р Маргарита Попова от НИМ е намирането на пласт с материали от архаичната епоха (VII-VI в. Пр. Хр.). Под подовото ниво на една от богатите византийски къщи са намерени десетки фрагменти от рисувани керамични съдове.