ООН е получила писмо от Гърция относно турско-либийския меморандум
ООН потвърди, че е получила писмо, изпратено от Гърция, в което страната критикува споразумението за морските граници, подписано от Турция и международно признатото правителство на Либия, съобщава в. "Катимерини", цитирайки говорител на генералния секретар на ООН.
"Мога да потвърдя, че сме получили това писмо на 9 декември и то се проучва. Съгласно правилата си Секретариатът не заема позиция и не коментира въпроси, отнасящи се до суверенитета, суверенните права и юрисдикцията на страните членки по отношение на морските им пространства", заяви на редовен брифинг с журналисти говорителят Фархан Хак, предава БТА.
"Все пак в определени зони, като затворени или полузатворени морета, трябва да бъде обърнато внимание на интересите на трети страни. Ние сме убедени, че всички засегнати страни признават необходимостта от продължаване на диалога по тези деликатни въпроси. Съгласно принципите на Хартата на ООН всички разногласия трябва да бъдат решавани по мирен път", посочи още той.
Запитан дали генералният секретар ще приеме либийското споразумение като законен документ, Хак заяви, че чува "напълно различни гледни точки за законността му".
В писмото Гърция подчертава подробно възраженията си по отношение на "законово невалидното" споразумение и призовава генералния секретар Антониу Гутериш да повдигне въпроса пред Съвета за сигурност.
В текста се посочва, че споразумението грубо нарушава правилата на закона за демаркация на морските граници, тъй като Турция и Либия нямат припокриващи се морски зони или общи граници. В писмото се отбелязва, че меморандумът пренебрегва присъствието в зоната на гръцки острови, включително на остров Крит.
Меморандумът бе подписан от турския президент Реджеп Тайип Ердоган и премиера на международно признатото правителство на националното съгласие на Либия Файез ал Сарадж на 28 ноември.