Подкрепящият Брекзит Уелс - барометър за британските избори

10.12.2019 14:04 Бен Пери, Франс прес
Борис Джонсън СНИМКА: Ройтерс

Уелският град Рексъм, бастион на Лейбъристката партия от 1935 г., на парламентарните избори в четвъртък може да избере консерваторка за свой представител. Това е признак, че Брекзит е променил политическия пейзаж в Уелс.

Ако торите победят в този стар миньорски град на границата с Англия, това ще е добро предзнаменование за премиера Борис Джонсън.

Миналия месец социологическите проучвания показваха, че Рексъм и още три избирателни района в северната част на Уелс ще се преориентират от Лейбъристката към Консервативната партия.

"Ако консерваторите спечелят мнозинство (в британския парламент), това отчасти ще стане благодарение на Уелс", подчертава Роджър Оуън-Скъли, преподавател по политически науки в Кардифския университет.

Рексъм "се нуждае от малък брой гласове, за да си смени цвета", смята той. Освен това сегашният депутат лейбърист от този избирателен район няма да се яви на тези избори. Това много усложнява задачата на основната опозиционна партия в Обединеното кралство.

"С оглед на силната подкрепа тук за излизането от ЕС, която пролича и на европейските избори през май, нещата за лейбъристите стават още по-трудни", добавя Оуън-Скъли.

На референдума през 2016 година в Уелс 52,5 процента от избирателите гласуваха за Брекзит. Рексъм гласува още по-категорично за излизане - 59 на сто.

Загуба на влияние?

Именно в такива региони, в които населението подкрепя Брекзит, се цели Джонсън, който фокусира цялата си кампания върху обещанието си за излизане от Европейския съюз в края на януари след три години и половина безкраен процес.

Прогнозите са толкова благоприятни, че кандидатката от Консервативната партия Сара Атъртън дори си позволи да не участва в дебат, организиран от местен новинарски сайт, а предпочете да се срещне с министъра на здравеопазването Мат Ханкок, който бе в района по работа.

"Мисля, че това е проява на неуважение към жителите на Рексъм", реагира кандидатката на Лейбъристката партия Мери Уимбъри, възпитаничка на Оксфордския университет, която работи в здравния сектор.

Въпреки че лейбъристите продължават да са водеща политическа сила в Уелс, те започнаха да губят превъзходството си след създаването на уелски парламент през 1999 година. А на изборите в четвъртък тяхната нерешителност по темата Брекзит може да им струва скъпо в Уелс.

Партията на Брекзита на Найджъл Фараж възнамерява просто да се възползва от тази колебливост с риск да раздели гласовете в лагера на застъпниците на Брекзита.

"Хората, които наистина вярват в излизането от ЕС, ще гласуват за нас", опитва се да внуши нейният кандидат в Рексъм Иън Бъркли-Хърст.

Брекзит, който насажда разделения

"Заради разделенията е ясно, че гласуващите традиционно за Лейбъристката партия ще ни подкрепят", смята този 59-годишен адвокат. Той е седнал в кафене, от чиито прозорци се виждат улици и сгради с надписи на уелски и на английски.

Обещава да върне блясъка на Рексъм - пример за град, пострадал от затваряне на търговски обекти в центъра и засегнат от проблеми с бездомниците.

Много избиратели са готови да минат в другия лагер, но някои все пак остават предани. Като 32-годишната Лора, студентка по психология в местния университет и ревностен привърженик на лейбъристите.

"Сама съм с четири деца. Пак започнах да уча и ми е трудно", казва тази млада жена, на която са й омръзнали всички отлагания на Брекзита.

"Не съм голяма почитателка на Джереми Корбин (лейбъристкия лидер), но не виждам как може да стане по-зле (ако той стане премиер) за хора като мен, които живеят на социални помощи", допълва тя.

Срещу кандидатите консерватори, лейбъристи и тези от Партията на Брекзита се изправя лагерът на застъпниците за оставане в ЕС. В него влизат уелските националисти "Плайд камри", партията "Либерални демократи" и Зелената партия на Англия и Уелс.

В Уелс този съюз ще се бори за повече от една четвърт от местата - повече, отколкото има на национално ниво - но не се очаква да окаже влияние, включително в Рексъм, смята Оуън-Скъли.

Според него "основният проблем е, че в него не влиза Лейбъристката партия".

/От БТА/

Други от От страната и света

Парите на държавата – първа задача, бюджетът ще е “Петкова & Петкова” (Обзор)

Служебната министърка остава като заместник във финансите. И Митов дава знак, че може да работи с Илков в МВР Приемането на бюджет 2025 ще е първата и най-неотложна задача на заклелото се в минути

Главчев с латинска сентенция: Каквото можах направих, да направи повече този, който може

"Feci quod potui, faciant meliora potentes"(Каквото можах направих, да направи повече този, който може). Тази латинска сентенция написа в публикация във фейсбук бившият министър-председател Димитър

ВСС чака да излезе “Държавен вестник”, после решава за Сарафов (Обзор)

Боян Магдалинчев загатна, че забраната тези кадровици да не избират тримата големи може да бъде атакувана в КС, защото противоречала на основния закон Очаквано

Симеон Сакскобургготски получи орден "Звездата на Румъния"

Бившият премиер Симеон Сакскобургготски получи на церемония днес в румънското посолство в София Национален орден „Звездата на Румъния“ с ранг "Голям кръст"

Васил Терзиев: Мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме прогрес за софиянци"

Там, където са заложени много публични средства и там, където ще се види най-голям прогрес в града, ако се приемат нашите предложения, мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме

>