Къде учиш за икономист, администратор, IT, е важно - до 1200 лв. разлика в дохода после
40% от завършилите икономика и 95% - медицина, работят по специалността
През 2019 г. в университетите студентите са по-малко, реализацията на завършилите е по-добра, научните публикации са повече.
Това показва новото, девето, издание на Рейтинговата система на висшите училища в България, което бе представено вчера в Министерството на образованието и науката.
Рейтинговата система сравнява представянето на 51 висши училища в рамките на 52 професионални направления на основата на десетки показатели.
Софийският университет “Св. Климент Охридски” е на първо място в 21 направления, Технически университет - София - в 6 направления, Медицински университет - София, в 4 направления. Водещи в по три направления са Американският университет, Химикотехнологичен и металургичен университет - София, и Лесотехнически университет - София.
По-малко
студенти
Студентите са с 6000 по-малко, отколкото през 2018 г., а в сравнение с 2014 г. са намалели с 45 000. Сега са 223 900.
Все повече
остават да
работят в България
За пръв път дипломираните висшисти, които се осигуряват в страната са над 80%. Преди 5 години са били 75%.
Делът на наетите висшисти, които през първите 5 г. след завършването си работят на позиция, за която се изисква висше образование, нараства до 50,3% от под 46% през 2014 г.
Само 36% от
бакалаврите
работят по
специалността
При завършилите през последните 5 г. магистри през 2019 г. делът на тези, които работят на позиция, за която се изисква висше образование, е над 60%, докато при завършилите бакалаври е под 36%.
Учещите икономика са най-много, но само 40% от завършилите работят по специалността. Сред филолозите - също голямо професионално направление, процентът е 44.
Има направления, в които е важно не само какво учиш, а и къде го учиш. Има големи различия в средните нива на доходи (достигат до 1200 лв.), безработица и приложение на придобитото висше образование в зависимост от завършеното висше училище дори в рамките на едно и също професионално направление. В много направления, сред които и едни от най-масовите – “Икономика”, “Администрация и управление”, “Информатика и компютърни науки” – разликите по тези показатели между завършилите различните висши училища често достигат два пъти, а в някои случаи и повече. Значително по-малки разлики в данните за реализацията на завършилите в зависимост от конкретното висше училище се наблюдават в професионалните направления, подготвящи кадри основно за отбраната, образованието и здравеопазването.
Информацията е в интернет базираната платформа https://rsvu.mon.bg/.