Програмистите в България - с по-висок стандарт от тези във Великобритания

05.12.2019 12:11
Снимка: Pixabay

Над 3000 лева вече е брутната средна месечна заплата в софтуерния сектор, според прогнозата за 2019 г.

Това обявиха от Българската асоциация на софтуерните компании на пресконференция в Националния пресклуб на БТА. Те представиха доклад за състоянието на софтуерния сектор в България - Барометър 2019, като анализът е основан на данни от близо 4100 компании и е за 2017 г, 2018 г., както и прогноза за 2019 г.

Възнаграждението в тази индустрия е по-високо от средната работна заплата за страната, коментираха от асоциацията. По техни изчисления работещ в България в софтуерния сектор има по-висок стандарт на живот от програмист във Великобритания и приблизително равен стандарт с програмист в Германия, според коефициент за паритет на покупателната способност.

Затова икономическата емиграция не би трябвало да е фактор за хората, които работят в софтуерната индустрия, да заминат в чужбина, може да има други фактори, но икономическият не би трябвало да е мотив, смята Георги Захариев от компанията.

Според анализа през 2018 г. работните места са се увеличили с близо 2 400 или 9 процента. Прогнозите за 2019 г. са, че ръстът ще достигне 10 процента, а общият брой на заетите в сферата ще надхвърли 33 хиляди души.

Приходите в сферата са с рекорден ръст от близо 600 милиона лева или 23 процента през 2018 г. и вече надхвърлят 3 милиарда лева и 2,9 на сто като дял от БВП. Основен принос за това имат компаниите, работещи предимно за външни пазари.

В последните години секторът е във възход, отбеляза Доброслав Димитров, председател на УС на БАСКОМ. Българската софтуерна индустрия е привлекателна за чуждите инвеститори, а приходите от износ на интелектуален продукт през 2018 г. достигат 2,5 милиарда лева, отчетоха още от асоциацията.

През 2018 г. едно работно място в софтуерния сектор в България е генерирало за бюджета на страната над 24 хиляди лева годишно от данъци, а през 2019 г. се очаква софтуерният бизнес да внесе с поне 150 милиона лева повече за данъци, сравнено с 2018 г. Прогнозираното увеличение на броя на заетите в сферата ще осигури близо 900 милиона лева данъчни постъпления.

Прогнозите на БАСКОМ с петгодишен хоризонт са приходите да достигнат 10,3 милиарда лева на годишна база и 7,6 на сто като дял от БВП, а заетите в сектора да станат 60 хиляди души.

Постъпленията в хазната от данъци и осигуровки само от страна на софтуерния бизнес ще надхвърлят 1,4 милиарда лева годишно, според анализа.

Причините за оптимизъм са свързани с дигитализацията на все повече ключови отрасли, нарастващия брой образователни инициативи, преквалификационните програми, завръщащите се българи от чужбина, децентрализацията и др.

От асоциацията обърнаха внимание на необходимостта от кадри и отбелязаха нуждата от спешни мерки в тази посока.

Според Доброслав Димитров софтуерната индустрия в България не само, че е настигнала Запада, но и го е надминала и е дошло време на държавно ниво да се гледа на тези индустрии като структуроопределящи.

Според асоциацията, ако искаме дигитална трансформация, тя трябва да бъде издигната на друго ниво и трябва да е приоритизирана.

Други от От страната и света

Жена нападна мъжа си с нож в панагюрското село Оборище

32-годишна жена е нанесла порезна рана с нож в корема на съпруга си, на 29 години от панагюрското село Оборище. Пострадалият е настанен в болницата в Панагюрище без опасност за живота

Млад шофьор влетя със 150 км в час в баничарница в пазарджишко село

Млад шофьор се е блъснал с колата си в сграда, в която имало баничарница, а пътуващият с него 16-годишен младеж е с фрактура на черепа. За щастие, няма опасност за живота му

Американци и канадци осиновяват деца с увреждания от Варна

За две години четири деца със сериозни увреждания от дома за медико-социални грижи във Варна са били осиновени в Канада и САЩ, научи "24 часа". За 2024 имаме осиновени две деца в чужбина - в Канада и

Археологическите открития през 2024 г. показват в изложба в НИМ

Националният исторически музей (НИМ) представя изложбата „Древни находки нови открития. Археологически сезон 2024". Тя ще бъде открита от директора на музея доц

Индексите на водещите европейските борси поеха нагоре

Водещите индекси на европейските фондови пазари се движат предимно възходящо в днешната търговия, обръщайки негативните настроения в региона, като инвеститорите следят внимателно разходите по

>