Психиатърката, обвинена за фалшиви диагнози, онемя в съда - крие се с маска и качулка
- Оставиха я в ареста за постоянно, имало доказателства за измамата
Тя сложи маска на лицето си, за да го скрие, нахлупи качулка на главата и подаде ръцете си да й сложат белезници, за да я изведат от залата.
По време на заседанието в пловдивския районен съд говореше така, че нищо да не се чуе от казаното. Защитата й забрани да я снимат.
"Всички обвинения са необосновани", промърмори психиатърката д-р Инна Бончева.
Прокуратурата поиска постоянен арест за източване на здравната каса чрез фалшиви диагнози и изписване на скъпи медикаменти. Задържана е на 27-и при специализирана акция с участието на иномическа полиция и ДАНС.
Според обвинението д-р Бончева е поставила на 52-ма пациенти диагноза "параноидна шизофрения" и е изписала изключително скъпо лечение. Всяка от ампулите е струвала 700-800 лева. С това е нанесла вреди на бюджета в особено големи размери, изтъкна прокурорът Атанас Илиев, посочвайки сумата от над 500 000 лева. Това е продължило две години и половина. В резултат на нейните диагнози са изготвяни документи за отпускане на скъпите лекарства. Те са заплащани от касата. "Пациентите откричат да са били на прегледи при д-р Бончева. А и доста от тях нямат такова заболяване. Дори за тези с метални проблеми има конвенционално лечение далеч по-евтино. В посочените дати за прегледи част от тях са били извън България", изтъкна прокурорът Атанас Илиев. По думите му тази престъпна дейност е продължила и до настоящия момент, като доста от пациентите не били информирани, че са им изписани такива лекарства.
Наред с фиктивните прегледи и окомплектовани документи психиатърката ползвала лица, които от аптеките вземали скъпите ампули и са й ги носели, а тя ги пласирала по 300 лева бройката на черно.
В кабинета й бил открит фалшив печат на НЗОК, който бил в шкафа й.
"Изключително общо обвинение, което почива само на предположения и на някакви свидетелски показания", реагира защитата на лекарката Георги Кутрянски. Той изтъкна, че липсва експертиза, която да потвърди, че поставените диагнози са неверни. Цитира показанията на контрольорката от РЗОК Ана Димитрова. Според тях за да се отпуснат такива скъпи медикаменти пациентите трябва лично да отидат с документите в касата и да се явят пред комисия за преглед. Едва тогава след потвърждаване на диагнозата се отпускали ампулите.
Кутрянски поиска за клиентката си парична гаранция. Съдия Боян Кюртов обаче я остави в ареста с аргумента, че има достатъчно доказателства за извършената от д-р Бончева измама с диагнозите. Магистратът обаче посочи, че не е ясно какво е правила с печата на НЗОК и дали го е използвала. Определението може да се обжалва на 5 декември в Окръжния съд..