Адски трус в Албания напука и българското посолство (Обзор)
50-годишен мъж се хвърли от прозореца на рухваща сграда в албанския град Тумане и загина. Жители бягаха в ужас от клатещите се сгради, някои с бебета на ръце, след разрушителния трус от 6,4, ударил Албания в 4 ч сутринта вчера.
Най-малко 18 души са убити, а над 600 ранени, след като най-голямото от десетилетия земетресение разлюля страната и помете сгради, като напука и българското посолство в Тирана.
Трусът бил
със силата на
3 атомни бомби,
или 60 000 тона тротилов еквивалент и е усетен и по високите етажи в Благоевград, София, Перник и Велинград, както и в Македония, Гърция, Италия и Черна гора.
Сръбският сеизмолог Бранко Драгичевич обяви, че 10 млн. души в 6 държави са усетили бедствието. Живи хора са погребани в капан под развалините в Албания, цари масова паника, посочва в. “Дейли мейл”.
В столицата Тирана няколко души са откарани в болница.
Няма данни
за пострадали
български
граждани,
които да са се свързали с посолството ни в Тирана и с МВнР, посочи вицепремиерът Екатерина Захариева. В Албания живеят около 10 000 българи. Служителите на българското посолство в Тирана прозвъняват на българите в Албания, за да се уверят, че са добре.
Сградата на българското посолство в Тирана е напукана вследствие на силното земетресение, но няма пострадали хора.
“Извикали сме групата, която отговаря за посолството, да направи оглед и дали се налага евакуация. За момента няма такива данни. Материални щети, напуквания - нищо сериозно”, каза консулът ни Благой Петров пред БНР.
Епицентърът на земетресението бил в морето, близо до пристанищния град Дуръс, на 30 км западно от Тирана. Три часа след основния, силен вторичен трус с магнитуд 5,1 разтърси Дуръс. Регистрирани са над 40 вторични труса. В 10,30 ч във вторник земетресение със сила 5,4 разтърси Босна и Херцеговина. Епицентърът бил на 77 км южно от столицата Сараево.
Няколко сгради в Албания се срутиха от труса. Има сериозни разрушения - паднали стени, напукани здания и покриви. На много места спря токът. Излъчени по тв кадри показаха как хора ликуват, когато изпод руините на рухнала сграда в Дуръс спасители
извадиха
2 оцелели деца
под отломките
на срутена къща.
10-ина души в Дуръс били затрупани под рухнал 6-етажен жилищен блок, построен през 1994 г. Граждани се обадили за помощ, но операцията се бавила.
“Беше страшно. Около 4 ч сутринта се усети силен трус, който продължи около 30 секунди. Тези секунди бяха наистина дълги. Всички хора излязоха навън”, разказа пред bTV Раки Бело, наш сънародник, който живее в Тирана.
Спешните екипи разказали пред местните медии, че сред убитите е възрастна жена, която
успяла да спаси
внука си, като го
предпазила с
тялото си
от падащи части.
“Покривът се срина на главата ни и не знам как избягахме. Бог ни помогна”, каза албанецът Джока, който спял преди началото на ужаса.
Мъж в Дуръс заяви пред местната тв, че дъщеря му и племенницата му са хванати в капан под развалините на жилищна сграда. “Говорих с тях по телефона. Казаха, че са добре и чакат спасението. Не можех да говоря със съпругата си. Има и други семейства, но не можех да говоря с тях”, каза мъжът.
20 турски граждани пък бяха спасени от хотел в Дуръс, пострадал от земетресението. Те били с леки наранявания. Летището в Тирана бе затворено, а на много места в страната са отменени учебните занятия.
Албанският премиер Еди Рама заяви, че страната преживява драматичен момент, в който трябва да запази спокойствие и да прояви солидарност.
Румъния изпрати 2 самолета със спасителни екипи и оборудване, помощ пристигна и от Гърция, Италия и Турция. ЕС и САЩ предложиха подкрепа.
През 1979 г. земетресение с магнитуд 6,9 удари Албания, уби 136 души и рани над 1000.
Часове преди труса 200 български журналисти се срещат в Тирана
Часове преди разрушителното земетресение над 200 български журналисти от 20 държави се събраха на традиционната си световна среща в Тирана, която се състоя за 15-и път. Тя се организира от БТА и освен генералния ѝ директор Максим Минчев в нея участваха акад. Антон Дончев, проф. Михаил Неделчев, бившите културни министри - актьорът Владо Пенев и проф. Петър Стоянович, доц. Георги Лозанов, социалният антрополог Харалан Александров, петима български депутати от медийната парламентарна комисия и др. За късмет всички те си тръгнаха на 25 ноември.
България изпраща 30 спасители,
които да помогнат на Албания да се справи с последиците от земетресението, обяви външният министър Екатерина Захариева. “Поддържам постоянна връзка с министъра на външните работи на Албания. Към момента те съобщават, че най-важната помощ, от която се нуждаят, е да получат хора, които да помагат в издирването на пострадалите в руините”, каза Захариева. България ще отпусне спешна финансова помощ от 200 000 лева на Албания за преодоляване на щетите от опустошителното земетресение, обяви МВнР. Готови сме да окажем помощ при спасителните дейности, каза вътрешният министър Младен Маринов. “Проведох разговор с вътрешния министър на Албания, преди това и с премиера Борисов. Страната ни ще изпрати екипи за търсене и спасяване, следови кучета, техника за придвижване, медицински екипи. “Тъй като е много важно в първите дни да успеем да намерим хората, които са затрупани и са живи, и трябва да им се окаже незабавна помощ”, каза МВР шефът. Премиерът Борисов изпрати съболезнователна телеграма до колегата си Еди Рама.