450 души работят в теца, сред тях и много млади
450 са работещите в електроцентралата, като повечето пътуват от вкъщи по един час със служебните автобуси. Освен от най-близкото Гълъбово има работници от областите Хасково, Стара Загора, Ямбол, или от общо над 40 различни общини. Непряката заетост, която създава електроцентралата сред фирмите доставчици и подизпълнителите, предимно от област Стара Загора, е на повече от 4000 души.
Някои от тях са потомствени енергетици. Впечатляващо е, че доста млади хора са избрали да работят в “КонтурГлобал Марица Изток 3”.
ВРЪЗКИ С ОБЩЕСТВЕНОСТТА
Три дами държат връзката с екипа и с външния свят, но и знаят къде е всеки лев за социални проекти
Таня Дикова е в непрекъсната връзка с околния свят. Освен че е личен асистент на изпълнителния директор, тя се грижи и за корпоративните комуникации - професионално работи по установяването и поддържането на връзките с обществеността.
Работата по социалните проекти и ежедневното общуване с всички заинтересовани страни, както и цялостната вътрешна комуникация към служителите на компанията са в центъра на вниманието и на експерта Комуникации и Корпоративна социална отговорност Невена Димитрова.
Надя Синигерска-Бохорова, мениджър Корпоративно социална отговорност и Устойчиво развитие. Управлява портфолиото социални проекти, като се грижи стотиците хиляди левове инвестиции на компанията да са ефективно вложени в полза на общността и да отговарят на високите корпоративни критерии.
29-годишният Петър избира централата пред швейцарска фирма
Петър Тонев е на 29 г. и от 3 години е в централата. Завършил е машиностроене и уредостроене, първата му работа е за швейцарска фирма, която се е установила в Пловдив, а след нея е проектирал машини в “Неохим”, Димитровград.
Решил да мине от другата страна на проектирането, не да гледа съоръжения на хартия, а на живо. Сега е в ремонтния сектор на централата и учи магистратура по топлотехника.
Син е на началника на смяна Делчо Тонев, но определя като чисто съвпадение факта, че баща му работи в теца. Просто е избрал следващото по-голямо предприятие, в което да се развива.
Нямам никаква заслуга синът ми да е в централата, противно на очакванията, казва и баща му. Той предпочитал Петър да си остане на старата служба, но синът му сам взел решение и се отзовал на обява в сайта. “Не съм му се противопоставял”, казва Тонев-старши.
Според Петър ремонтът е всекидневно предизвикателство: “Едва ли мои колеги, с които съм завършил, са виждали нещата, с които се сблъсквам всеки ден”.
Валентина е на 28 г., взема проби на въглища
Валентина Бояджиева е на 28 години и прекарва по-голямата част от времето си в рудник “Трояново 3”. Професията е пробовземач на въглища в централата - контролира процеса на доставка на въглища, калоричността на въглищата трябва да е 1400-1700 килокалории на килограм и тя следи за нея, изследва се и сярата. При отклонения се уведомяват дежурните, а те се свързват с рудника, за да подобрят въглищата.
Взетата проба се приготвя, въглищата се стриват, мелят, сушат и се дават за изследване в лабораторията на централата, за да се провери дали отговарят на договора. Другата отива в рудника.
В лабораторията се изследват още варовиците, които са вкарват в сероочистката и след химическото взаимодействие със серния диоксид се получава гипс. Под лабораторен контрол са още гипсовата субстанция, която излиза от сероочистката, маслата и водите, казва лаборантката Елена Георгиева. Бояджиева е завършила средно образование в търговската гимназия в Стара Загора, но разбрала, че икономиката не е за нея. Предпочела точните науки, всичко инженерно. Кандидатствала само в технически университети, приели я навсякъде, но записала “Топло- и ядрена енергетика” в Техническия университет в София. Да поеме по този път я подтикнали родителите , които вече са пенсионери и живеят в Стара Загора. Но 35 години от живота им е минал в централата. Баща е бил дежурен инженер, а майка - пробовземач като нея.
Докато учи “Топло- и ядрена енергетика”, от 100 души в потока в края на четвъртата година останали 10. “Трудно ми беше, но го предпочетох, казах си, че е по-добре да уча математика и схеми, отколкото счетоводство”.
Професията на пробовземач приема като основен старт, от който може да продължи да се развива. Живее в Стара Загора, мъжът е военнослужещ, има син на 10 г.