Коментар на седмицата №1: Най-добре е сами да пестим за пенсия, иначе - на хляб и вода

24.11.2019 18:58 Слави Ангелов

Публикуваме отново найчетените коментари и анализи на изминаващата седмица. Този е №1 и е събрал 118 188 прочитания

В Саудитска Арабия – най-бедната държава на планетата преди откриването на нефтените находища през 1941 г., днес можеш да бъдеш много по-щастлив пенсионер дори от колегите си в Норвегия и Швейцария.

Там най-високите пенсии достигат 16 хиляди долара на месец, а пенсионната възраст, вместо да се увеличава като навсякъде по света, намалява. За последен път през 2018 г. от 62 на 60 години. В страната на петрола най-бедните се пенсионират с по 800 долара на месец, а натрупалите добър стаж на високи позиции получават и еднократна надбавка, когато казват сбогом на работата. И само този бонус варира между 60 хиляди и 150 хиляди долара.

В Европа най-добре са пенсионерите в Люксембург и Норвегия – средно взимат по 4000 евро на месец. Гърците, въпреки че им ги намалиха в кризата, получават по около 2000 евро, а чехите и португалците – средно по около 1000.

Нашите пенсионери, разбира се, са най-големите мизерници в Европа. С под 200 евро на месец средно обезщетение, ние сме зад Румъния. А турците, които уж са в тежка финансова криза, получават пенсии почти 5 пъти по-високи от българите.

Сега, когато избухна скандалът с парите за пенсионерите, вече няма абсолютно никакво съмнение, че в България най-добре е абсолютно сам да се погрижиш за старините си. Всъщност една от най-глупавите грешки в мисленето ни е, че пенсията е ангажимент единствено на държавата. И когато в добавка държавата се управлява зле, катастрофата е неизбежна и сметката винаги се плаща от хората.

Самият пенсионен модел у нас е тотално сгрешен. Първо ти удържа държавата, която обаче реално изхарчва всичко на момента, за да посреща текущия дефицит. И това не се случва само сега, а и в годините на социализма. И понеже в един момент става ясно, че дефицитът в НОИ е огромен и няма възможност да се изплащат справедливи пенсии, идва 2000 година с идеята хората да влагат и в частен фонд. Само по себе си това е тотална глупост и абсурд – задължаваш населението да се доосигурява, забележете, “доброволно” в частен фонд. Тук започват, естествено, да ти се налагат някакви такси, защото тези частни компании трябва да печелят. Отделно, когато публичните средства отиват в частни ръце, винаги има риск. Особено когато тези фондове играят с нашите пари на борсата. Въпреки че са задължени да купуват само държавни ценни книжа, имоти и да търгуват на фондовата борса с акции на първокласни компании, винаги има риск.

Няма да се оплитам в цялата история на кражбата на българските пенсии.

Едно е сигурно обаче - пенсионната система е несправедлива. Удържа ти се много, а накрая ти се дават трохи за хляб и кисело мляко.

В тази ситуация, колкото и това да звучи абсурдно, най-добре е всеки да се спасява поединично, като заделя сам средства за годините, когато вече няма да работи.

Държавата ти управлява парите зле, а в частните фондове въобще не знаеш какво се случва. Ако започнеш обаче да спестяваш пари в банка още от 20 години, вместо да ти ги взима държавата и фонда, знаеш, че поне има фонд за гарантиране на влоговете. Максималната сума, която ще ти бъде възстановена в момента, ако се случи нещо с банката, е 196 хиляди лева.

Така че в най-лошия случай оставаш с гарантирани 196 хиляди лева в сметката. Тази сума се спестява за 40 години при месечна вноска от по 400 лв., без да броим лихвите на банката.

Ако приемем, че ще живееш 20 години в добро здраве след пенсиониране като швейцарците с техните уникални медицински грижи за стари хора, ти остават по 9800 лева на година. Това прави по 816 лева на месец, което за момента минава за доста добра пенсия в нашата бедна страна.

В момента държавата и частният фонд ти прибират около 250 лв. на месец при средна заплата от 1253 лв. Ако спестиш тези пари, за 40 години те ще натрупат 120 хиляди лева в сметката ти, без да броим банковата лихва. Напълно достатъчно за краткия живот като пенсионер при българската система на здравеопазване.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>