Роки - първият хуманоиден робот, създаден в България. Росен похарчил за него 2000 лева

24.11.2019 09:10
Роки със създателя си инж.Росен Христов

В един малък шуменски гараж се появява Роки. Той е. Направен е от втора употреба части на различни електронни устройства. Може да разпознава предмети, да се движи, а в бъдеще би могъл дори да проговори. Негов създател е Росен Христов, разказа bTV.

Главата на Роки има две камери, които се местят във всички посоки, с цел да разпознават даден обект. Височината му е 1,70 м., а теглото – 50 килограма. Ръката му наподобява човешката. Всеки пръст се задвижва с отделен механизъм.

"Задвижването на пръстите е от машинка за счупено DVD, втора употреба. Движението на очите е също от такива машинки за DVD-та, за CD-та. Като цяло торсът е кутия от компютър, завъртяна вертикално”, разкрива създателят на Роки и разказва, че в създаването на робота е използвано и кошче за боклук.

Роки е създаден преди 5 години, но преди месец излиза от своя дом за първи път за единственото в страната изложение за младежко техническо творчество в Горна Оряховица.

Причината да го крие толкова дълго Росен обяснява, че когато проектира, винаги си мисли, че не е на достатъчно ниво. „Ако го представя някъде, хората няма да го харесат – може би от такава гледна точка. Че не е достатъчно добро, за да го представя някъде”.

Всъщност разработката му е достатъчно добра и му носи първо място на изложението.

„Искам да мотивирам и останалите хора, защото по този начин може да се изгражда нагоре и нагоре. За един такъв проект, според мен, са нужни на първо място средства и време, на второ място време и средства и на трето място може би не толкова важно, но екип от повече хора, за да може да станат по-бързо нещата”, казва Росен.

Според създателят на Роки „имаме поле за развитие на роботиката”. „Има достатъчно хора, които разбират от тези работи, за да правят по-сериозни проекти”, казва Росен.

Изобретяването на такъв Робот извън България струва стотици хиляди. А за създаването на Роки, Росен е похарчил не повече от 2000 лева.

Младият изобретател следва първо в Шуменския университет, а по-късно завършва и Варненския. Машинен инженер е по професия, но никога преди това не е изучавал или практикувал програмиране.

"Обичам да изобретявам разни неща. Имам много изобретения като малък. Може би във втори клас хванах за първи път поялник. Това е устройство, с което се правят платки. И може би покрай баща ми се запалих, защото той се занимава с електроника и като цяло ми се отдава това – да изобретявам някакви неща”, разказва Росен.

Никой от съседите му не подозира какво има в гаража му под блока. Роки всъщност е неговият дипломен проект, но и неговата сбъдната детска мечта.

Други от От страната и света

Какво да правим, когато ще строим или ремонтираме

Камарата на строителите в България създаде 74-странична пътна карта с подробни съвети как да осъществим една инвестиционна идея Когато сме собственици на урегулиран поземлен имот

Пожар гори в къща в смолянското село Соколовци

Пожар гори в къща в смолянското село Соколовци, съобщи БТА, позовавайки се на говорителя на Областната дирекция на МВР в Смолян Елена Стоилова. Огънят е обхванал първият етаж на дома

Двама загинаха при тежка катастрофа в Плевенско

Двама души са загинали при тежка катастрофа на път в района на плевенското село Гривица. Това съобщи пред БТА говорителят на Областната дирекция на МВР в Плевен старши експерт Мариана Цветкова

Иван Делчев: Складовете за пиротехника в Елин Пелин са нямали разрешение за ползване

Складовете в Елин Пелин, в които избухна експлозия и отне живота на трима души, са нямали разрешение за ползване. Това обяви пред NOVA NEWS следователят от Националната следствена служба

Ускорение за санирането – за месец договорите се увеличават многократно

Вече са обявени близо 30 обществени поръчки, но трябва да са общо 756, за да приключи програмата успешно до юни 2026 г. В навечерието на професионалния празник на строителите - 26 октомври

>