9 семейства на донори получиха звезда за благородния си жест да дарят органите на техни близки
46 лекари от цялата страна също получиха отличия в първите Годишни награди за принос към донорството и трансплантацията
9 звезди за семейства на донори и 46 отличия за лекари, болници и медицински екипи, бяха раздадени в първите у нас Годишни награди за принос към донорството и трансплантацията.
Събитието е част от Националната кампания в подкрепа на донорството и трансплантацията „Да! За живот!" на Министерство на здравеопазване и се проведе в Народния театър "Иван Вазов".
Александър Николов, Тереза Рачев, Магдалена Кушлева, Ангел Ангелов, Даниела Йорданова, Детелина Муладжова и Димитрина Станева събраха кураж и сили да получат лично от здравния министър Кирил Ананиев звезда в знак на признателност за благородния си жест.
1161 човека в момента живеят с надеждата да водят нормален живот, да прегърнат децата си, да се придвижват сами. Всички те чакат шанс за втори живот чрез трансплантация.
"Вълнуващо е че днес сме се събрали и имаме честта да поставим началото на важна кауза свързана със спасяването на човешки животи. Тя не е толкова благородна, колкото делото на хората, които сме се събрали да почетем. Благодаря и на близките и роднините на донорите, защото това е тежко решение в труден момент. Благодари и на медицинските екипи и координатори по донорство. Без тях не можем. Те са нашите герои.
Аз съм убеден, че това няма да е първи и последен път. Тези отличия ще станат ежегодни и ще бъдат стимул и мотив за постигане на по -добри резултати.
Донорството може да се сравни само с едно - раждането на нов живот. Затова нека да обединим сили и издигнем донорството и трансплантациите на още по-високо равнище. Донорството не е само хуманна кауза, а свещено дело, което дава живот. Нека кажем всички "Да! За живот!", обърна се към всички присъстващи здравният министър Кирил Ананиев.
"Днес правим една първа крачка. Не зная дали е закъснял, но е потребна. Днес искаме да поднесемнсвоята признателност и благодарност към всички, които имат отношение към една трансплантация. Това са на първо място близките, които взимат решението да спасят друг човешки живот. Искам да изкажа и благодарността си към координаторите по донорство, както и лекарите оператори, които извършват трансплантациите. На лекарите и медицинския персонал, които се грижат за трансплантирания в следтрансплантационния период, също благодаря", каза и шефът на агенция" Медицински надзор" Росен Иванов.
Александър Николов, брат Йордан Александров "Жената получила бъбрека на брат ми, е от Добрич и скоро си осинови дете, което е пример за това как трансплантацията и донорството мохат да променят цялото ни общество. Искам да призова за уважение към лекарите, нека бъдем по-добри и да загърбим егоизма си", обърна се към всички присъстващи Александър Николов, чийто брат Йордан Александров става донор преди време.
Отличия за неуморния си труд и професионализъм получиха и коррдинаторите по донорство и директорите на болниците, в които бяха извършени всички 14 за тази година донорски ситуации. Най-много - 5 от тях, са направени във великотърновската МОБАЛ "Стефан Черкезов", където отличия получиха директорът д-р Стефан Филев и координаторите д-р Сибила Маринова и Ваня Лъчезарова. Отличия получиха и координационния екип и директора на болница "Пирогов" - проф. Асен Балтов. Сред отличените са и още болниците в Силистра, "Света Марин" - Варна, Плевен, Кюстендил, Бургас,, "Свети Иван Рилски" в София.
Отличия имаше и за трансплантолозите и директорите на болниците - трансплантационни центрове, без които нито един живот също не би могъл да бъде спасен. Отличията им връчи председателят на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова. Сред тях са Александровска болница, ВМА, "Света Екатерина" и болница "Лозенец", с директорите им доц. Костадин Ангелов, ген. - майор Венцислав Мутафчийски, проф. Генчо Начев и проф. Любомир Спасов, наред с тях и редица доказани имена в областта на хирургията, анестезиологията и др.