Родопчанин създава в интернет родословна гора на цяло село
Родопчанин създава в интернет най-внушителната родословна гора на 13 поколения от цяло село.
75-годишният Петър Камбарев започнал да издирва членовете на всички родове в смолянското село Чокманово. През определен период от време той публикува нанесеното в родословната гора, за да може хората от родовете да нанесат корекции и допълнения.
Така за последните 6 месеца създадената от него родословна гора пораства с 2322 души и обхваща всички родоначалници на 158-те чокмански рода. Обхватът на родословната гора е вече с общо 11 158 души от 14 поколения, като от тях са живи 6899 души.
Самият Камбарев, който е строителен инженер, до 58-ата си година не е стъпвал в родопското село. Дотогава е живял в Пловдив. Запалил се по книга за селото, където сега живеят едва стотина души.
Камбарев сверявал данните с църковните регистри за кръщенета, сватби и погребения от периода 1914-1974 г. Издирил също така стотици междуродови връзки чрез зетьове и снахи. Стигнал до ХVII век, когато е създадено селото. Забелязва, че чрез проучванията само неговото лично родословно дърво по чокманска линия е с над 7500 кръвни роднини.
Установил, че родът има представител чак в Япония. В началото на 40-те години на миналия век пловдивчанката Анастасия (Сийка) Макрелова се омъжила за японеца Йошинори Маеда. Журналистическата професия го отвела случайно в една зимна вечер в пловдивския хотел “Молле”. Поканили го на голяма маса развеселени господа, сред тях и известният тогава г-н Христо Макрелов. Когато тръгнали да затварят заведението, той поканил японеца да нощува в дома му. А там? Там г-н Маеда видял сестрата на своя домакин Сийка и между двамата пламнала любов. И Сийка го последвала в Япония. Тази любовна история разказва пловдивският журналист и писател Евгений Тодоров. Години по-късно станало известно, че Маеда е станал шеф на японската държавна телевизия и радио. А през 1997 г. при държавното си посещение в Япония президентът Петър Стоянов се срещнал с децата на Сийка и Йошинори Маеда - син и дъщеря, пише още Евгений Тодоров. Пак според съвременници в по-късните години точно г-н Маеда помогнал изключително много за първите гостувания на хор “Бодра смяна” в Япония.
Описанието на родословната гора в непрекъсната последователност е 148 машинописни страници с 470 хиляди символа вътре. Авторът на родословната гора инж. Петър Камбарев обявява, че ще направи лично родословно дърво като награда на всеки, ако му подаде информация за най-малко 30 души от неговия или друг чокмански род.